محبوب‌ترین فیلم سازان تاریخ سینما/ بهترین کارگردان جهان کیست؟

محبوب‌ترین فیلم سازان تاریخ سینما/ بهترین کارگردان جهان کیست؟

نولان، اسکورسیزی و کوبریک، بیشترین فیلم‌ها را در فهرست 250 فیلم محبوب وبسایت مرجع آی‌ام‌دی‌بی دارند

اگر علاقه مند به سینمای جهان باشید، احتمالاً کمابیش با فهرست 250 فیلم برتر وبسایت آی‌ام‌دی‌بی آشنا هستید. این وبسایت که برای علاقه مندان سینما در سراسر جهان به یک مرجع تبدیل شده است، آرای کاربران را برای همه فیلم‌های سینمایی و سریال‌های تلویزیونی سراسر جهان جمع‌آوری و با فرمولی نسبتاً پیچیده، آن‌ها را رتبه‌بندی می‌کند. در این فرمول، حتی تعداد رأی‌های یک فیلم نیز تأثیرگذار است. این فهرست در کشور ما هم به عنوان معیار مناسبی برای سنجش محبوبیت فیلم‌ها در میان مخاطبان عام (نه سنجش نظر منتقدان سینما) مورد استفاده سینمادوستان قرار می‌گیرد. در گزارش امروز با مراجعه به این فهرست، در تلاش بودیم تا محبوب‌ترین فیلم سازان تاریخ را بیابیم. بدیهی است که برای این منظور، نمی‌توان به فروش فیلم‌ها در گیشه استناد کرد، زیرا ممکن است فیلمی در طول تاریخ،
علاقه مندانی پیدا کند یا فیلمی با تعداد سالن کم یا در زمانی نامناسب اکران و در نهایت، بعدها ارزش آن نزد سینمادوستان مشخص شود.
 

 

کریستوفر نولان

7 فیلم

در رتبه اول، نولان 50 ساله قرار دارد که به عنوان جوان‌ترین فیلم ساز این فهرست، آثارش در رتبه‌های بالا دیده می‌شود. پایین‌ترین رتبه فیلم‌های نولان، «بتمن آغاز می‌کند» با امتیاز 8.2 در رتبه 129 است. «شوالیه تاریکی برمی‌خیزد» با امتیاز 8.3 در رتبه 70، «یادگاری» با امتیاز 8.4 در رتبه 54، «حیثیت» و «بین ستاره‌ای» با امتیاز 8.5 در رتبه‌های 46 و 30 و «تلقین» با امتیاز 8.7 در رتبه 13 فیلم‌های دیگر او در این فهرست هستند. محبوب‌ترین فیلم این کارگردان انگلیسی، «شوالیه تاریکی» است که با امتیاز 9، چهارمین فیلم فهرست است. نکته جالب این که تنها سه فیلم «تعقیب»، «بی‌خوابی» و «دانکرک» اثر این فیلم ساز در فهرست 250 فیلم محبوب جای ندارد.

 

 

 

مارتین اسکورسیزی

7 فیلم

این کارگردان آمریکایی ایتالیایی‌تبار، دومین فیلم ساز محبوب این فهرست است. بهترین فیلم او در این فهرست، شاهکار «رفقای خوب» است که با امتیاز 8.6 در رتبه 17 فهرست 250 فیلم محبوب آی‌ام‌دی‌بی قرار گرفته است. «مرده» که تنها اسکار کارگردانی را برای اسکورسیزی به ارمغان آورد، با امتیاز 8.5 در رتبه 43 است. از این فیلم ساز 77 ساله مکتب نیویورک، سه فیلم «راننده تاکسی»، «کازینو» و «گرگ وال‌استریت» با امتیاز مشابه 8.2، در رتبه‌های 107، 140 و 142 قرار گرفته‌اند. آخرین فیلم‌های مارتین اسکورسیزی در این فهرست، «گاو خشمگین» با امتیاز 8.1 در رتبه 146 و «جزیره شاتر» با امتیاز 8.1 در رتبه 158 محسوب می‌شوند.

 

 

استنلی کوبریک

7 فیلم

فیلم ساز فقید نیویورکی در فهرست 250 فیلم محبوب آی‌ام‌دی‌بی با هفت فیلم حاضر است. محبوب‌ترین فیلم او «راه‌های افتخار» است که با امتیاز 8.4 در رتبه 60 قرار گرفته است. دو فیلم «درخشش» و «دکتر استرنجلاو» با امتیازاتی بسیار نزدیک، در رتبه‌های 61 و 67 حضور دارند. این کارگردان گزیده‌کار فیلم «2001: یک اودیسه فضایی» را با امتیاز 8.3 در رتبه 89 این فهرست دارد؛ فیلمی که تنها اسکار وی را در رشته عجیب طراحی جلوه‌های ویژه بصری برای او به ارمغان آورد. «غلاف تمام فلزی» و «پرتقال کوکی» با امتیاز 8.2 در رتبه‌های 98 و 101 و در نهایت «بری لیندون» با امتیاز 8.1» در رتبه 205 فیلم‌های بعدی استنلی کوبریک در این فهرست هستند.

 

 


آکیرا کوروساوا

6 فیلم

نخستین فیلم ساز ژاپنی این فهرست دارای شش فیلم در فهرست 250 فیلم محبوب آی‌ام‌دی‌بی است. محبوب‌ترین فیلم کوروساوا «هفت سامورایی» است که با امتیاز 8.6 در رتبه 19 فهرست قرار گرفته و با دیگر فیلم‌های او فاصله دارد. فیلم بعدی، «بهشت و دوزخ» با امتیاز 8.3 در رتبه 81 فهرست است. «ایکیرو»، «راشومون» و «یوجیمبو» سه فیلم بعدی این فیلم ساز فقید آسیایی هستند که با امتیاز بسیار نزدیک 8.2، در رتبه‌های 112، 127 و 128 قرار گرفته‌اند. «آشوب» آخرین فیلم کوروساوا در این فهرست نیز با امتیاز 8.2 در رتبه 135 فهرست 250 فیلم محبوب آی‌ام‌دی‌بی قرار دارد. «آشوب» تنها نامزدی این کارگردان را در اسکار رقم زد.

 

 

استیون اسپیلبرگ

6 فیلم

فیلم ساز 73 ساله آمریکایی که با فروش 10 میلیارد دلاری فیلم‌هایش، پرفروش‌ترین کارگردان تاریخ محسوب می‌شود، در این فهرست پنج فیلم دارد. «فهرست شیندلر» با امتیاز 8.9 ششمین اثر فهرست 250 فیلم محبوب آی‌ام‌دی‌بی است. فیلم محبوب «نجات سرباز رایان» با امتیاز 8.5 در رتبه 26، «مهاجمان صندوق گمشده» با امتیاز 8.4 در رتبه 55، «ایندیانا جونز و آخرین جنگ صلیبی» با امتیاز 8.2 در رتبه 120، «پارک ژوراسیک» با امتیاز 8.1 در رتبه 165 و «اگه می‌تونی منو بگیر» با امتیاز 8.1 در رتبه 195، دیگر آثار این
فیلم ساز محبوب هالیوود در این فهرست است. جالب است بدانید اسپیلبرگ برای این شش فیلم، برنده سه جایزه اسکار شده است.

 

 


آلفرد هیچکاک

6 فیلم

استاد تعلیق سینما در فهرست 250 فیلم محبوب آی‌ام‌دی‌بی با شش فیلم حاضر است. «روانی» که یکی از آخرین فیلم‌های این کارگردان پرکار انگلیسی است، با امتیاز 8.5 در رتبه چهلم این فهرست قرار دارد. «پنجره عقبی» دیگر فیلم محبوب وی، با امتیاز 8.4 در رتبه 51 است. شاهکار «سرگیجه» که به عقیده بسیاری از منتقدان، بهترین فیلم تاریخ سینماست، با امتیاز 8.3 در رتبه 91 جزو محبوب‌ترین فیلم‌های آی‌ام‌دی‌بی قرار گرفته است. «شمال از شمال غربی» با امتیاز 8.2 در رتبه 100، «ام را به نشانه مرگ بگیر» با امتیاز 8.1 در رتبه 152 و «ربه‌کا» با امتیاز 8 در رتبه 231 فیلم‌های بعدی سر آلفرد هیچکاک کارگردان فقید هالیوود است.

 

 

 

چارلی چاپلین

6 فیلم

کمدین بزرگ تاریخ سینمای صامت، شش اثر در فهرست 250 فیلم محبوب آی‌ام‌دی‌بی دارد. محبوب‌ترین فیلم چارلی چاپلین در این فهرست، فیلم «عصر جدید» است که با امتیاز 8.5 در رتبه 39 جا خوش کرده است. به فاصله کمی بعد از این فیلم، «روشنایی‌های شهر» قرار دارد که با امتیازی مشابه، در رتبه 42 قرار گرفته است. «دیکتاتور بزرگ» که برای نخستین بار نامزدی اسکار را برای چارلی چاپلین به ارمغان آورد، فیلم بعدی اوست که با امتیاز 8.4 در رتبه 56 فهرست محبوب‌ترین فیلم‌های آی‌ام‌دی‌بی دیده می‌شود. چاپلین در این فهرست دو فیلم دیگر هم دارد. «پسربچه» با امتیاز 8.2 در رتبه 102، «جویندگان طلا» با امتیاز 8.1 در رتبه 153 و «سیرک» با امتیاز 8 در رتبه 235.

 

 


بیلی وایلدر

5 فیلم

فیلم ساز محبوب سینمای کلاسیک آمریکا، در فهرست 250 فیلم محبوب آی‌ام‌دی‌بی پنج فیلم دارد. محبوب‌ترین فیلم‌های بیلی وایلدر به ترتیب «سانست بلوار» و «شاهدی برای تعقیب» هستند که با امتیاز مشابه 8.4، در رتبه‌های 64 و 69 قرار گرفته‌اند. از این
فیلم ساز اتریشی هالیوود که به عنوان یکی از بهترین فیلم سازان تاریخ سینما شناخته می‌شود، سه فیلم «آپارتمان»، «غرامت مضاعف» و «بعضیا داغشو دوست دارن» نیز با امتیاز 8.2 در رتبه‌های 116، 117 و 134 فهرست 250 فیلم محبوب آی‌ام‌دی‌بی قرار گرفته است. او که از فیلم سازان محبوب عصر طلایی هالیوود است، برای این پنج فیلم، به چهار جایزه اسکار دست یافته است.

 

 

 

کوئنتین تارانتینو

5 فیلم

کوئنتین تارانتینو کارگردان 57 ساله که از فعال‌ترین فیلم سازان حاضر در این فهرست 10 نفره است، با پنج فیلم در فهرست 250 فیلم محبوب آی‌ام‌دی‌بی حاضر است. سومین فیلم او با عنوان «داستان عامه‌پسند» که به عنوان بهترین فیلم او شناخته می‌شود، با امتیاز عالی 8.8 در رتبه هشتم محبوب‌ترین فیلم‌های این فهرست قرار دارد. «جانگوی رهاشده» با امتیاز 8.4 در رتبه 59 دومین فیلم تارانتینو در این فهرست است. «سگ‌های انباری» و «حرامزاده‌های لعنتی» با امتیاز مشابه 8.3 در رتبه‌های متوالی 85 و 86 فیلم‌های بعدی اوست. «بیل را بکش 1» با امتیاز 8.1 که در رتبه 174 قرار گرفته است، آخرین فیلم کوئنتین تارانتینو در این فهرست است.

 

 

هایائو میازاکی

5 فیلم

تنها پویانمایی‌ساز این فهرست، اسطوره صنعت انیمه سینمای ژاپن است. هایائو میازاکی که در آستانه 80 سالگی، همچنان فعال است، در فهرست 250 فیلم محبوب آی‌ام‌دی‌بی پنج فیلم دارد. «شهر اشباح» تنها فیلم او که برنده اسکار بهترین پویانمایی شده است، با امتیاز 8.5 در رتبه 27 این فهرست قرار گرفته است. «شاهزاده مونونوکه» با امتیاز 8.4 فیلم بعدی میازاکی است که در رتبه 65 قرار دارد. «قصر متحرک هاول» با امتیاز 8.2 در رتبه 136، «همسایه من توتورو» با امتیاز 8.1 در رتبه 144 و «نائوشیکا از دره باد» با امتیاز 8 در رتبه 228 فیلم‌های بعدی این پویانمایی‌ساز ژاپنی در فهرست 250 فیلم محبوب آی‌ام‌دی‌بی هستند.

 

 

  مصطفی قاسمیان- خراسان

 


آیا این مطلب برایتان مفید بود؟

دیدگاه‌ها

yyy

1399/05/28

به نظر من این لیست بهترینه تمام این کارگردانان فوق العاده اند مخصوصا استاد نولان عاشق فیلم های ایشون هستم . به نظرم لیست ددست چیده شده

علی

1399/09/06

پس فلینی و برگمان پشم تو ان

دیدگاه شما

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

تارنماگستر

تازه‌ترین‌ها

ده علامت در بدن که نشان دهنده تغذیه سالم است

ده علامت در بدن که نشان دهنده تغذیه سالم است

سال 1400 نماد چه حیوانی است؟ همه آنچه باید در مورد سال گاو بدانید

سال 1400 نماد چه حیوانی است؟ همه آنچه باید در مورد سال گاو بدانید

انگلیسی‌ها هر ۵ دقیقه ۳ هزار کیلو لباس دور می ریزند

انگلیسی‌ها هر ۵ دقیقه ۳ هزار کیلو لباس دور می ریزند

تحلیل تتلیتی‌ها یا طرفداران امیر تتلو توسط یک جامعه شناس

تحلیل تتلیتی‌ها یا طرفداران امیر تتلو توسط یک جامعه شناس

روش تهیه همبرگر خانگی همراه با نکات طلایی

روش تهیه همبرگر خانگی همراه با نکات طلایی

11 باری که ملکه الیزابت خودش قوانین و پروتکل‌های سلطنتی را شکست

11 باری که ملکه الیزابت خودش قوانین و پروتکل‌های سلطنتی را شکست

۵ نمونه از عجیب‌ترین موارد روانشناسی در تاریخ

۵ نمونه از عجیب‌ترین موارد روانشناسی در تاریخ

جنجال تازه ساسی مانکن در فضای مجازی؛  واکنش کاربران توئیتر به آهنگ جدید ساسی مانکن

جنجال تازه ساسی مانکن در فضای مجازی؛ واکنش کاربران توئیتر به آهنگ جدید ساسی مانکن

طرز تهیه دلمه سبزیجات؛ خوشمزه با ظاهری اشتها برانگیز

طرز تهیه دلمه سبزیجات؛ خوشمزه با ظاهری اشتها برانگیز

ریحانه پارسا ادعا کرد که غیرمعمول است!

ریحانه پارسا ادعا کرد که غیرمعمول است!

حکم قصاص آرمان به اتهام قتل غزاله تأیید شد

حکم قصاص آرمان به اتهام قتل غزاله تأیید شد

نحوه استایل کردن کتانی سفید؛ کتانی سفید را چه جوری ست کنیم ؟

نحوه استایل کردن کتانی سفید؛ کتانی سفید را چه جوری ست کنیم ؟

تزئین تخم مرغ سفره هفت سین به شکل گاو برای سال 1400 که سال گاو است

تزئین تخم مرغ سفره هفت سین به شکل گاو برای سال 1400 که سال گاو است

کیف‌های مد سال 1400؛   کیف‌های زنانه ترند سال 2021 و سال 1400 را بشناسید

کیف‌های مد سال 1400؛ کیف‌های زنانه ترند سال 2021 و سال 1400 را بشناسید

خداحافظی شهاب حسینی از اینستاگرام؛ وصلم. اما نه به آنجا که پندار شماست

خداحافظی شهاب حسینی از اینستاگرام؛ وصلم. اما نه به آنجا که پندار شماست

جواد خواجوی بازیگر سریال نوروز رنگی شد

جواد خواجوی بازیگر سریال نوروز رنگی شد

اینستاگرام ستاره‌های ایرانی در روز پدر؛ از بهاره رهنما تا نوید محمدزاده

اینستاگرام ستاره‌های ایرانی در روز پدر؛ از بهاره رهنما تا نوید محمدزاده

محمد معتمدی - گرگ و میش

محمد معتمدی - گرگ و میش

نیمه‌ی دیده نشده‌ی نقش والدین در تربیت فرزند

نیمه‌ی دیده نشده‌ی نقش والدین در تربیت فرزند

سام اصغری این بار در کنار سوپر مدل امریكایی

سام اصغری این بار در کنار سوپر مدل امریكایی

زنی که جذاب‌ترین مادربزرگ دنیا لقب گرفته، رازهای جوانی خود را فاش کرد

زنی که جذاب‌ترین مادربزرگ دنیا لقب گرفته، رازهای جوانی خود را فاش کرد

علت اصلی طلاق کیم کارداشیان و کانیه وست چیست؟

علت اصلی طلاق کیم کارداشیان و کانیه وست چیست؟

جدیدترین عاشقانه بهاره رهنما و همسرش

جدیدترین عاشقانه بهاره رهنما و همسرش

تاثیر منفی اعتیاد به قهوه بر حافظه بلند مدت

تاثیر منفی اعتیاد به قهوه بر حافظه بلند مدت

تبریک تولد ناپدری مهربان به دوقلوهای جنیفر لوپز

تبریک تولد ناپدری مهربان به دوقلوهای جنیفر لوپز