janbebe
۱۱ گام ساده برای اینکه خود واقعی‌اتان باشید

۱۱ گام ساده برای اینکه خود واقعی‌اتان باشید

گاهی اوقات، آن چیزی که ما فکر می‌کنیم خود واقعی ماست، در حقیقت فقط نقابی است که ما برای خودنمایی یا پوشاندن عیب‌هایمان از آن استفاده می‌کنیم.

آیا تابه‌حال کسی به شما گفته که: «لطفا خودت باش!». بیان این عبارت دستوری به نظر ساده می‌رسد، اما اغلب اوقات برای ما فرایندی سخت و غیرقابل دستیابی است. در دنیای امروزی ما آن‌قدر درگیر تلاش برای همرنگ شدن با دیگران یا تبدیل شدن به انسان بهتری هستیم که خود واقعی‌امان را در این راه گم می‌کنیم، یا اینکه اصلا هیچ وقت موفق نمی‌شویم آن بخش واقعی از هویتمان را پیدا کنیم.

گاهی اوقات، آن چیزی که ما فکر می‌کنیم خود واقعی ماست، در حقیقت فقط نقابی است که ما برای خودنمایی یا پوشاندن عیب‌هایمان از آن استفاده می‌کنیم. بنابراین چگونه می‌توانیم همه‌ی این موانع را کنار بزنیم و به خود واقعی و اصیلمان تبدیل شویم؟ چگونه می‌توانیم حس اصیل هویت و فردیت را در دنیایی که این‌قدر غرق در میان بت‌های دروغین و الگوهای شخصیتی ساختگی غرق شده، دوباره بازیابیم؟

در این مقاله از دیجی‌کالا مگ درباره‌ی اقدامات ساده و در عین حال مؤثری صحبت می‌کنیم که با انجام دادن آن‌ها می‌توانید به خود واقعی‌اتان نزدیک‌تر شوید و به واسطه‌ی آن یک زندگی اصیل و منحصربه‌فرد را تجربه کنید.

مفهوم عبارت «همیشه خودت باش!» چیست؟

این پرسش خیلی مهم است زیرا ما دائما در حال رشد و تغییر کردن هستیم. آیا فقط یک خود واقعی وجود دارد که در تمام طول زندگی ثابت و یک شکل است، یا اینکه خود واقعی شما در طول زمان تکامل می‌یابد؟

شاید اصلا چیزی به نام خود واقعی وجود نداشته باشد، بلکه این مفهوم فقط به تصویری اشاره دارد که ما به واسطه‌ی شخصیت، شیوه‌ی زندگی، رفتارها، گفته‌ها و تصمیمات خود ایجاد می‌کنیم.

شاید هم چیزی بین این دو باشد. یعنی از طریق فرایند زندگی و کشف خود، آنچه را که برای ما اصیل و واقعی است، کشف می‌کنیم. در واقع سفر ما فرایندی است برای جداسازی چیزهای غیرواقعی از چیزهای اصیل برای کشف خود واقعی‌امان.

«خودتان بودن» یعنی:

 • بدانید که برای چه چیزی ارزش قائل هستید و در راستای ارزش‌های خود زندگی کنید.
 • ظاهر، هوش، شخصیت و استعدادهای خود را بپذیرید.
 • اطلاع از علایق و چیزهایی که دوست ندارید و تعیین مرزهای شخصی بر اساس آن‌ها.
 • تعریف چهارچوب ارزشی و اعتقادی خود.
 • مسؤولیت شخصی انتخاب‌ها و اقدامات خود را بر عهده بگیرید.
 • باور داشتن به مفهوم صداقت و رعایت آن.
 • ارائه‌ی نظرات شخصی خود صرف نظر از نظر دیگران.
 • کنار گذاشتن نقاب‌ها، دیوارهایی که دور خودتان ساخته‌اید تا پشت آن پنهان شوید.
 • یکی شدن با خود نیاز به زمان، کنجکاوی زیاد و تمایل به کنار گذاشتن چیزهایی دارد که متعلق به شما نیست.

 

۱۱ گام عملی برای اینکه همیشه خود واقعی‌اتان باشید

در ادامه ۱۱ اقدام ساده و عملی آمده که به شما در کشف دوباره‌ی خودتان کمک زیادی می‌کند.

۱. قطع ارتباط با دنیای دیجیتال

بر اساس تحقیقات صورت گرفته، مردم روزانه تقریبا ۱۳۶ دقیقه را به مرور رسانه‌های اجتماعی اختصاص می‌دهند. هرچند برای اکثر مردم، زمان حضور در رسانه‌های اجتماعی بسیار بیشتر از این مقدار است.

امروزه همه از طریق رسانه‌های اجتماعی با یکدیگر در ارتباط هستند و در حالی که این برنامه‌ها و وب‌سایت‌ها می‌توانند برای ما مفید باشند، آن‌ها همچنین می‌توانند آسیب‌های بزرگی را هم برای ما به همراه داشته باشند و مانع از آن شوند که خود واقعی‌امان باشیم.

ما نه تنها زمان زیادی را صرف مرور این برنامه‌ها می‌کنیم، بلکه به محتوای غالبا غیرواقعی که در آن‌ها ارائه می‌شود هم معتاد می‌شویم. قبل از اینکه سفر خودشناسی خود را آغاز کنید، سعی کنید مدتی را با خودتان تنها بگذرانید. ارتباط خود را با رسانه‌های اجتماعی قطع کنید، دیگر به زندگی و فعالیت‌های دیگران توجه نکنید و به جای آن روی خودتان تمرکز کنید.

این کار دیدگاه شما را درباره‌ی همه چیزهایی که در دنیای واقعی گم کرده‌اید تغییر می‌دهد و به شما این امکان را می‌دهد که در نهایت شخصیت واقعی خود را پیدا کنید.

۲. فضیلت‌ها و عیب‌های خود را بپذیرید

هر یک از ما چندوجهی و پیچیده هستیم و نقصان داریم. ما سعی می‌کنیم تمام تلاش خود را بکنیم تا به کمال برسیم، اما باز هم ناقص هستیم. به‌عنوان یک انسان، این فضیلت‌ها و نقص‌های ما است که ما را تبدیل به کسی می‌کند که اکنون هستیم و همین مسأله به ما فرصت رشد و ترقی می‌دهد.

نقاط ضعف و ایرادات شما تعیین نمی‌کند که شما چه کسی هستید، اما این‌ها بخش مهمی از شخصیت شما را شکل می‌دهند. اگر به دنبال راهی برای این هستید که خود واقعیتان باشید، ابتدا باید خودتان را با همه‌ی نواقص و خوبی‌هایتان در آغوش بگیرید. هیچ انسانی کامل نیست و نقص‌های هر انسان او را با دیگران پیوند می‌دهد. بنابراین، از نشان دادن خود واقعیان به دیگران نترسید.

هنگامی که ایرادات خودتان را می‌پذیرید و تصدیق می‌کنید، به خودتان فرصت رشد و کشف دوباره خودتان را می‌دهید. پذیرش خود کلید راز شکوفایی توانایی‌های بالقوه‌ی واقعی ما است.

۳. اجازه ندهید گذشته شما، مسیر زندگی‌تان را تعیین کند

بسیاری از ما تمایل داریم که به اشتباهات و انتخاب‌های گذشته خود پایبند باشیم، غافل از اینکه این کار مانع از آن می‌شود که ما هیچ وقت به آن چیزی که واقعا می‌خواهیم باشیم، نرسیم.

به یاد داشته باشید که هویت شما با اقدامات قبلی شما یا اشتباهاتی که در قضاوت‌هایتان مرتکب شده‌اید تعیین نمی‌شوید. ابعاد وجودی شما فراتر از اشتباهات یا خطاهای شماست. زندگی غیرقابل پیش‌بینی است و همه‌ی ما هر از گاهی لغزش می‌کنیم. اما یادگیری اینکه چطور خودمان باشیم در درس گرفتن از این اشتباهات و تصمیم‌گیری برای انجام اقدامات بهتر در آینده است.

اگر روی گذشته‌ی خود بیش از حد تمرکز داشته باشیم، هرگز نمی‌پذیریم که اکنون در چه جایگاهی هستیم و می‌خواهیم به چه کسی تبدیل شویم.

۴. خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

انسان موجودی اجتماعی است. ما در جوامع است که می‌توانیم رشد می‌کنیم. در واقع ما می‌خواهیم احساس کنیم که پذیرفته شده‌ایم. اما گاهی اوقات این تمایل به پذیرفته شدن از سوی اجتماع می‌تواند عواقب ناگواری در ارتباط با حس ارزشمندی درونی ما داشته باشد.

از آنجا که می‌خواهیم مورد تأیید و تحسین دیگران قرار بگیریم، دائما در جست‌وجوی پذیرش از سوی دیگران هستیم. این امر اغلب منجر به پنهان کردن خود واقعی ما می‌شود، زیرا می‌ترسیم همان‌طور که هستیم قابل قبول واقع نشویم. این اشتیاق برای پذیرفته شدن از سوی دیگران می‌تواند ما را وادار کند که برای مخفی کردن خود واقعی‌مان نقاب بزنیم و هرگز اجازه ندهیم دیگران ما را همان‌طور که هستیم ببینند.

هنگامی که نقابتان را از چهره بر می‌دارید و دیگر نیازی به تحت تأثیر قرار دادن دیگران و مقایسه خود با آن‌ها احساس نمی‌کنید، این قدرت را خواهید داشت که یک‌بار برای همیشه خودتان باشید.

۵. کاری را انجام دهید که شما را خوشحال می‌کند

آیا دائما سعی دارید دیگران را از خودتان راضی نگه دارید؟ آیا اغلب خود را در حال انجام کارهایی می‌بینید که از آن‌ها لذت نمی‌برید اما به این خاطر که دوستان و خانواده از شما انتظار دارند، انجامشان می‌دهید؟

این یک مشکل متداول برای بسیاری از ما است، عمدتا به این دلیل که ما نمی‌خواهیم دیگران را ناامید کنیم، به ویژه عزیزانمان را. در واقع ما می‌ترسیم که اگر آن‌ها را از خودمان ناامید کنیم، آن‌ها ما را رها کنند. اما، اگر ما دائما سعی کنیم که دیگران را راضی کنیم، هرگز نمی‌توانیم خودمان را راضی نگه داریم و به آرامش برسیم. اگر آنچه دیگران را خوشحال می‌کند در اولویت قرار دهیم، هرگز شادی درونی را تجربه نخواهیم کرد.

خودتان بودن یعنی پذیرفتن چیزهایی که باعث رضایت شما می‌شوند، صرف نظر از اینکه دیگران آن‌ها را چگونه درک می‌کنند. خودتان بودن یعنی این که بپذیرید همه از انتخاب‌های شما خوششان نمی‌آید، اما افرادی که واقعا به شما اهمیت می‌دهند به خاطر انتخاب‌هایتان به شما احترام می‌گذارند.

۶. یاد بگیرید که خودتان را ابراز کنید

آیا سبک لباس پوشیدن منحصربه‌فردی دارید؟ آیا عاشق آرایش کردن هستید؟ یا شاید دوست دارید آواز بخوانید و برقصید؟ هر کاری که از انجام آن در اوقات فراغتتان لذت می‌برید را با تمام وجودتان انجام دهید.

برای طراحی یک لباس اصیل، لازم نیست که حتما یک طراح مد باشید، همان‌طور که برای کشیدن یک نقاشی زیبا نیازی لزومی ندارد که حتما پیکاسو باشید. وقتی که درباره‌ی بیان خودتان و احساساتتان به هر شکلی احساس راحتی کردید، یک قدم به خودتان نزدیک‌تر شده‌اید. ابراز فردیت به شما این امکان را می‌دهد تا ویژگی‌های شخصیتی طبیعی خود را کشف کنید و آن‌ها را به خودتان و دیگران نشان دهید.

۷. اطرافیان خود را با دقت انتخاب کنید

برای تبدیل شدن به خود واقعیتان، ابتدا باید به خودتان اجازه رشد بدهید. درست مانند شکوفه‌ای که در زیر نور خورشید و باران رشد می‌کند، مردم وقتی در محاصره افراد و پدیده‌هایی قرار می‌گیرند که به آن‌ها قدرت می‌دهد، بهتر رشد می‌کنند. انتخاب دقیق محیط پیرامون به معنای کنار گذاشتن سر و صدای شهر و لذت بردن از زندگی در فضای باز نیست.

اگر می‌خواهید بدانید که چطور می‌توانید خودتان باشید، خودتان را با افرادی احاطه کنید که به شما انگیزه می‌دهند تا اصیل و خلاق باشید. افرادی که زندگی خود را در میان افراد غیرعادی و سمی می‌گذرانند، در نهایت همان شکلی می‌شوند.

دوستان و همراهان خود را با دقت انتخاب کنید، در نظر داشته باشید که باید خود را با افرادی احاطه کنید که بهترین‌ها را در شما نمایان می‌کنند و شما را همان‌طور که هستید می‌پذیرند.

۸. برای اعتقادات خود ایستادگی کنید

همه‌ی ما ارزش‌ها و اصولی داریم که ما را هدایت می‌کنند. اما اگر ارزش‌های ما در رفتار و گفتار ما نمودی نداشته باشند، چه ارزشی دارند؟ ایستادگی برای باورهایتان و زندگی در راستای ارزش‌هایتان باعث می‌شوند که همیشه خود واقعیتان باشید.

این لزوما به این معنا نیست که همیشه برای تجمعات اعتراضی گرد هم آیید یا هر بار که کسی نظر مخالفی نسبت به شما دارد، با او برخورد کنید. همچنین این مسأله بدان معنا نیست که شما باید سعی کنید دیگران را وادار کنید که ارزش‌ها و باورهای شما را بپذیرند. باورها و ارزش‌های شما اصول راهنمای شما هستند، بنابراین هرگز آن‌ها را قربانی نکنید تا در جمعی یا توسط فردی پذیرفته شوید.

بسیاری از مردم اعتماد به نفس یا قدرت درونی لازم برای دفاع از آنچه باور دارند را ندارند، بنابراین در مقابل دیگران سکوت می‌کنند، یا به آن‌ها اجازه می‌دهند که مرزهای آن‌ها را زیر پا بگذارند چون نمی‌توانند از حقشان دفاع کنند و حرف خودشان را بزنند. این الگوی رفتاری نه تنها ناسالم نیست، بلکه می‌تواند همان دقیقا عاملی باشد که شما را از تبدیل شدن به آنچه واقعا هستید باز می‌دارد.

۹. از منطقه‌ی امن خود خارج شوید

این کار سختی است. همه‌ی ما در نوعی حبابی زندگی می‌کنیم. همه ما به الگوها و رویه‌های خاصی عادت کرده‌ایم که زندگی را برایمان آسان‌تر و بدون دردسر می‌کنند. اما اگر می‌خواهید که خود واقعی‌اتان باشید، باید این زنجیرهای ایمنی را قطع کنید و زندگی خود را کمی متزلزل کنید.

گاهی اوقات، خارج شدن از محدوده‌ی راحتی خود به این معنی است که کاری ساده را انجام دهید مانند تغییر برنامه روزانه خود و انجام امور روتین به شیوه‌ای جدید و غیرتکراری. با این حال، بیشتر اوقات، این امر بدان معناست که باید برخی تغییرات اساسی را در زندگی خود ایجاد کنید و خود را در موقعیت‌هایی که معمولا از آن‌ها اجتناب می‌کنید قرار دهید.

این کار نه تنها می‌تواند به شما در کسب اعتماد به نفس بیشتر کمک کند، بلکه می‌تواند یک ابزار یادگیری شگفت‌انگیز باشد که به شما امکان می‌دهد جنبه‌های مختلف وجودی خودتان را کشف کنید.

۱۰. از مهارت‌های خود استفاده کنید

صادقانه، آیا از مهارت‌های خود بیشترین استفاده ممکن را می‌کنید؟ آیا به‌درستی از آن‌ها استفاده می‌کنید؟ این مسأله فقط به این معنا نیست که مهارت‌های خود را در ازای دریافت پول معامله کنید. آیا از همه مهارت‌های طبیعی خودتان در هر زمینه‌ای از زندگی به نفع خودتان استفاده می‌کنید؟

خیلی اغلب به اشتباه تصور می‌کنند که مهارت‌های ما فقط توانایی‌هایی هستند که آن‌ها را در طی یک دوره آموزشی یا در مدرسه آموخته‌ایم. مهارت‌های ما بسیار بیشتر از این‌ها را شامل می‌شود. همه ما با مهارت‌های طبیعی متفاوتی متولد شده‌ایم و برای اینکه خودمان باشیم، باید از آن‌ها به شکل صحیح استفاده کنیم.

به درون خود نگاه کنید، استعداد و توانایی طبیعی شما چیست؟

 • آیا شما یک فرد اجتماعی هستید؟
 • آیا توان متقاعد کردن دیگران را دارید؟
 • آیا توانایی نوشتن شما خوب است؟
 • آیا تصمیم‌گیرنده خوبی هستید؟

هنگامی که متوجه شدید در چه زمینه‌ای مهارت دارید، سعی کنید مدتی روی آن تمرکز کنید به این شکل بتوانید پتانسیل کامل خود را در آن زمینه شکوفا بکنید.

آنجاست که ماهیت وجودی شما نهفته است.

۱۱. به ندای درون خود گوش دهید

غالبا هنگامی که از خود واقعیتان فاصله می‌گیرید، ضمیر ناخودآگاه شما سرنخ‌هایی را در این رابطه به شما ارائه می‌دهد. آیا تا به حال به این نتیجه رسیده‌اید که دارید حرفی را می‌زنید یا کاری را می‌کنید که می‌دانید منعکس‌کننده‌ی شخصیت شما نیست؟ یا شاید در یک مهمانی وانمود کرده‌اید که فردی برونگرا و سرزنده هستید با اینکه در واقع یک درون‌گرا هستید.

در چنین شرایطی، ندای درونی شما اغلب بر سر شما فریاد می‌زند که هیچ چیز سر جایش نیست، اما باید به آن توجه کنید. اگر از کاری که انجام می‌دهید ناراحت هستید، چند دقیقه وقت بگذارید تا با خودتان ارتباط برقرار کنید. از خودتان بپرسید: «آیا من خودم هستم که این کار را انجام می‌دهم یا این گونه رفتار می‌کنم؟»

اگر ندای درون شما می‌گوید «نه»، پس قدری بیشتر درباره‌ی انجام آن کار تأمل کنید.

 

تبدیل شدن به خودتان یک فرایند همیشگی و پیوسته است

این کار نه ساده است و نه راحت. این کار یک سفر خودشناسی است که به زمان، صبر و مهم‌تر از همه به تلاش نیاز دارد. اگر می‌خواهید بدانید چگونه می‌توانید خودتان باشید، کافی است این مراحل کوچک را در زندگی خود اجرا کنید. این کار یک فرایند ارزشمند است که در آن فرصت‌ها، پتانسیل‌ها و ابعاد جدیدی را که هرگز نمی‌دانستید در اختیار دارید کشف می‌کنید.

با اعتماد به نفس جلو بروید و منتظر هر فرصت تازه‌ای باشید.

 

منبع: دیجی‌کالا مگ

آیا این مطلب برایتان مفید بود؟

دیدگاه‌ها

دیدگاه شما

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

داغ ترین‌ها

تازه‌ترین‌ها

مشکل روانی دارم و خودم را به پلیس ایران تحویل می دم!

مشکل روانی دارم و خودم را به پلیس ایران تحویل می دم!

امیر تتلو ممنوع‌الورود شد

امیر تتلو ممنوع‌الورود شد

خالق فیلم «خشم اژدها» درگذشت

خالق فیلم «خشم اژدها» درگذشت

مرموزترین سرقت هوایی تاریخ چگونه رخ داد؟

مرموزترین سرقت هوایی تاریخ چگونه رخ داد؟

سرگذشت پلاسکو را بشنوید

سرگذشت پلاسکو را بشنوید

ازدواج سوم بهاره رهنما با مرد عرب قطعی شد؟

ازدواج سوم بهاره رهنما با مرد عرب قطعی شد؟

ماشین بوگاتی کریستیانو رونالدو در یک تصادف به فنا رفت!

ماشین بوگاتی کریستیانو رونالدو در یک تصادف به فنا رفت!

ببینید: زن و شوهرهای مجری مشهور تلویزیون

ببینید: زن و شوهرهای مجری مشهور تلویزیون

چگونه از رنگ ادرار متوجه بیماری خود می‌شویم؟

چگونه از رنگ ادرار متوجه بیماری خود می‌شویم؟

2 روش آسان برای تهیه کیک تی‌تاپ خانگی

2 روش آسان برای تهیه کیک تی‌تاپ خانگی

بهترین ترفند تازه نگه داشتن کاهو در یخچال

بهترین ترفند تازه نگه داشتن کاهو در یخچال

توقف ساخت دکل مخابراتی به دلیل تخمگذاری شاهین! + فیلم

توقف ساخت دکل مخابراتی به دلیل تخمگذاری شاهین! + فیلم

«‎سلام فرمانده» سرقت هنری از آب درآمد!+فیلم

«‎سلام فرمانده» سرقت هنری از آب درآمد!+فیلم

جاستین بیبر خواننده معروف کانادایی و بیماریِ عجیب‌اش!

جاستین بیبر خواننده معروف کانادایی و بیماریِ عجیب‌اش!

قهوه‌خورها کمتر دچار مرگ زودهنگام ‌می‌شوند

قهوه‌خورها کمتر دچار مرگ زودهنگام ‌می‌شوند

8 بازیگران ایرانی که بدل ترکیه ای دارند! + عکس

8 بازیگران ایرانی که بدل ترکیه ای دارند! + عکس

ورزش کنید، کریپتو و NFT هدیه بگیرید؛ ایده شرکت OliveX برای تشویق کاربران به تحرک

ورزش کنید، کریپتو و NFT هدیه بگیرید؛ ایده شرکت OliveX برای تشویق کاربران به تحرک

گلشیفته فراهانی بین 8 زن ثروتمند ایرانی! + اسامی ناشناخته 7 زن و منبع ثروتشان!

گلشیفته فراهانی بین 8 زن ثروتمند ایرانی! + اسامی ناشناخته 7 زن و منبع ثروتشان!

پردانلودترین اپ‌های ابتدای سال ۲۰۲۲

پردانلودترین اپ‌های ابتدای سال ۲۰۲۲

وقتی تهرانی‌ها از درختان «نان» می‌چیدند!

وقتی تهرانی‌ها از درختان «نان» می‌چیدند!

اگر جزو این افراد هستید هرگز سیب ترش نخورید / خواص سیب زرد یا سیب قرمز و تفاوت‌های آنها

اگر جزو این افراد هستید هرگز سیب ترش نخورید / خواص سیب زرد یا سیب قرمز و تفاوت‌های آنها

با مصرف این روغن سفیدی مو را از بین ببرید

با مصرف این روغن سفیدی مو را از بین ببرید

پسر رونالدو در گذشت +عکس و جزئیات

پسر رونالدو در گذشت +عکس و جزئیات

تیزر هیجان‌انگیز بازسازی کره‌ای سریال Money Heist را تماشا کنید

تیزر هیجان‌انگیز بازسازی کره‌ای سریال Money Heist را تماشا کنید

از بین بردن پشه گلدان با این راهکار ساده

از بین بردن پشه گلدان با این راهکار ساده