janbebe
۱۲ حقیقت جالب که درباره‌ی یوگا باید بدانید

۱۲ حقیقت جالب که درباره‌ی یوگا باید بدانید

یوگا از واژه سانسکریت “yuji” به معنی اتحاد مشتق شده‌ ­است و امروزه می‌دانیم که ورزش یوگا تمرینی برای قرار دادن ذهن و بدن در کنار یکدیگر است. از فواید ورزش یوگا این است که شما با انجام منظم آن می‌توانید تنفس، افکار و قرارگیری بدنتان را طوری تنظیم کنید که استرس‌تان کاهش پیدا کرده و آرام تر از قبل شوید.

یوگا یکی از ورزش‌های مفید و محبوبی است که در سال‌های اخیر جای خود را در بین علاقه‌مندان به ورزش و سلامت بدن، باز کرده است. روز‌به‌روز تعداد کسانی که به ورزش یوگا روی می‌آورند بیشتر می‌شود. این روزها کانال‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی مختلف، تمرینات یوگا ارائه می‌کنند و می‌توانید بدون هزینه از آن‌ها استفاده کنید. اگر دوست ندارید به اینترنت وابسته باشید، می‌توانید از مربیان یوگا کمک بگیرید. در ادامه ۱۲ حقیقت در مورد ورزش یوگا را بخوانید. با دیجی‌کالا مگ همراه باشید.

 

۱. برای ورزش یوگا لازم نیست انعطاف‌پذیر باشید

اگر اسم ورزش یوگا را در اینترنت جست‌وجو کرده باشید حتما تصاویر ورزشکارانی را دیده‌اید که بسیار انعطاف‌پذیر هستند و حرکاتی انجام می‌دهند که برای بسیاری از ما غیرقابل‌انجام است. این تصاویر نباید شما را بترساند و از انجام تمرینات یوگا منصرف کند. تصاویری که می‌بینید حاصل سال‌ها تمرین و تلاش است. هیچ‌کس روز اول از شما توقع ندارد که حرکات و تمرینات سخت را به درستی انجام دهید.

وقتی می‌گویید برای انجام یوگا باید انعطاف‌پذیر باشید مثل این است که بگویید برای باشگاه رفتن باید تناسب اندام داشته باشید. بدون شک ارتباطی بین انعطاف‌پذیر بودن و یوگا وجود دارد، اما انعطاف‌پذیر بودن پیش‌نیاز انجام تمرینات یوگا نیست.

کافی است با هر آمادگی بدنی که دارید شروع کنید. به مرور زمان، یوگا به شما کمک می‌کند تا انعطاف‌پذیرتر شوید و حرکات پیشرفته را راحت‌تر انجام دهید. انعطاف‌پذیری نتیجه‌ی انجام تمرینات یوگا است نه پیش‌نیاز آن.

 

۲. یوگا برای همه است

هرکسی می‌تواند تمرینات یوگا را انجام دهد و این ورزش مختص سن، اندازه‌ی بدن، جنسیت یا سطح آمادگی خاصی نیست. احتمالا تصاویری که از یوگا زیاد می‌بینید، بیشتر عکس زنان لاغر و جوان است و شاید فکر کنید این ورزش فقط مخصوص این قشر خاص است. اما تصویر واقعی یوگا با این تصاویر متفاوت است. یوگا برای تمام سنین و جنسیت‌ها مناسب است.

برای تمرین یوگا لازم نیست لاغر و خوش‌اندام باشید. این روزها افراد زیادی با بدن‌های مختلف، از چاق گرفته تا لاغر، در شبکه‌های اجتماعی پیج‌های مرتبط با یوگا دارند تا ثابت کنند این ورزش مخصوص قشر خاصی نیست. علاوه بر این محدودیت سنی هم ندارد. هم کودکان و هم افراد مسن می‌توانند از یوگا لذت ببرند. به همین دلیل، هر شرایطی که دارید مانع از این نمی‌شود که ورزش کنید. شروع کنید و کم‌کم نتایج آن را فارغ از سن و جنسیت و شکل اندام خود خواهید دید.

 

۳. یوگا مذهب نیست

شاید بسیاری از افراد تصور کنند که یوگا یک مذهب خاص است یا با دین و آیین خاصی ارتباط دارد. اما یوگا مذهب نیست. البته جنبه‌های روحی و بعد روانی این ورزش، بیشتر از سایر ورزش‌ها است اما یوگا به خودی خود یک مذهب محسوب نمی‌شود.

شاید به این دلیل این تصور وجود دارد که یوگا ریشه‌ی هندی دارد. یوگا کمک می‌کند که درون خود را بیدار کنید و تمرکز بیشتری روی بدن خود و زمان حال داشته باشید اما این موارد، لازمه‌ی تمرینات یوگا نیستند.

 

۴. برای تمرین یوگا لازم نیست سبک زندگی خاصی داشته باشید

یوگا تمرینی است که می‌تواند باعث افزایش آگاهی از خود، ترغیب به عشق و ارتباط با دنیای پیرامون شود. به مرور زمان که علاقه‌مندان به یوگا، تمرینات خود را ادامه می‌دهند و پیشرفت می‌کنند نسبت به کارهایی که انجام می‌دهند و انتخاب‌هایی که در زندگی دارند، آگاه‌تر می‌شوند. به همین دلیل ممکن است تصمیماتی بگیرند و شیوه‌ای از زندگی را در پیش بگیرند که شاید این روزها کمتر کسی به آن توجه دارد.

مثلا بسیاری از آن‌ها به مرور زمان تصمیم‌ می‌گیرند که زندگی سبزتری داشته باشند. آن‌ها بیشتر با طبیعت انس می‌گیرند و مواد غذایی دوستدار طبیعت را مصرف می‌کنند و سعی می‌کنند نگرش مثبت داشته باشند و در کارهای داوطلبانه و خیر مشارکت بیشتری دارند. ممکن است مصرف برخی از مواد صنعتی غیرضروری مثلا دئودورانت‌ها را کنار بگذارند و فقط محصولات دوستدار طبیعت بخرند.

 

۵. یوگا فراتر از تمرینات کششی است

وقتی برای شروع وارد کلاس‌های معمولی یوگا می‌شوید و حالت‌های مختلف و حرکات یوگا را یاد می‌گیرید شاید این حرکات چند حرکت کششی ساده به نظر برسند. اما جنبه‌ی فیزیکی یوگا تنها بخش کوچکی از این ورزش مفید است. یوگا بیشتر از هر چیز بر نفس کشیدن تمرکز دارد. هدف اصلی یوگا این است که بدن خود را حرکت بدهید، با تنفس خود همگام شوید و در لحظه زندگی کنید. هدف این ورزش این است که انرژی اضافه را تخلیه کنید تا بتوانید با تمرکز بیشتری زندگی کنید.

تفاوتی که یوگا با سایر ورزش‌ها دارد این است که مهم نیست در ۶۰ دقیقه چه حرکاتی انجام می‌دهید و چقدر کالری می‌سوزانید. آنچه در یوگا اهمیت دارد، نتیجه‌ای است که از این ۶۰ دقیقه می‌گیرید و بهره‌ای است که از آن برای ادامه‌ی روز می‌برید. اگر انرژی مثبت بیشتری دارید، اگر افکار منفی از شما دور شده و اگر تمرکز شما افزایش پیدا کرده، یعنی تمرین شما صحیح و کافی بوده است.

 

۶. یوگا می‌تواند آسان یا کاملا چالش‌برانگیز باشد

یوگا لزوما سخت یا کاملا ساده نیست. با دیدن تصاویری از یوگا ممکن است فکر کنید که سخت است و آمادگی اجرای حرکات آن را را ندارید. اما جالب است بدانید که یوگا هم مثل بسیاری از تمرینات ورزشی، می‌تواند سطوح مختلفی داشته باشد. در حالت‌های مختلف یوگا، از عضلاتی استفاده می‌شود که در زندگی عادی روزمره معمولا آن‌ها را استفاده نمی‌کنیم. حرکت‌های یوگا هم حرکاتی هستند که معمولا آشنایی کمی با آن‌ها داریم. دیدن این حرکات باعث می‌شود که تازه‌کارها ناامیدانه کلاس یوگا را ترک کنند. اما خیالتان راحت باشد که با مربی خوب، می‌توانید به مرور زمان به همه‌ی حرکت‌ها و حالت‌های یوگا تسلط پیدا کنید.

اگر از آن دسته افرادی هستید که تمرین‌های پرانرژی انجام می‌دهند و وزنه‌های سنگین بلند می‌کنند، شاید فکر کنید که تمرینات یوگا خیلی ساده هستند و ارزش وقت گذاشتن ندارند. اگر این طور فکر می‌کنید، بهتر است نکات زیر را در مورد یوگا بدانید:

  • یوگا تمرینات ورزشی به معنای سنتی نیست. اما می‌توانید آن را متناسب با آمادگی بدنی خود، سخت یا آسان‌تر کنید. برای حرفه‌ای‌ها هم حرکات و حالت‌هایی در یوگا وجود دارد که می‌تواند چالش‌برانگیز باشد.
  • یوگا هم مثل بسیاری از تمرینات ورزشی، کالری می‌سوزاند و برای سلامت بدن مفید است. حفظ تعادل، هماهنگی عصب و عضله، قدرت استاتیک، انعطاف‌پذیری و آمادگی ذهنی از جمله فواید یوگا برای ذهن و بدن است.
  • اگر چیزی راحت به ‌نظر می‌رسد، لزوما راحت نیست. تمرینات یوگا هم برای افراد حرفه‌ای می‌تواند چالش‌برانگیز باشد.

 

۷. یوگا تغییرپذیر است

بسیاری از افراد می‌ترسند از منطقه‌ی راحتی خود خارج شوند و چیزهای جدید را امتحان کنند. در ابتدای کار ممکن است نتوانید حرکات را مثل بقیه انجام دهید و شاید احساس کنید ناتوان‌تر از بقیه هستید. اما شدت و نوع حرکات یوگا قابل تغییر است و می‌توانید متناسب با میزان آمادگی بدنتان، از حرکت‌های ابتدایی‌تر شروع کنید و کم‌کم حرکت‌های پیچیده را یاد بگیرید. در واقع تمرینات یوگا با توجه به آمادگی بدنی افراد کاملا قابل تغییر است و برای تغییر و اصلاح حرکات باید از مربی خود کمک بگیرید.

حتی حرکات سخت یوگا را می‌توانید متناسب با شرایط خود، با کمی تغییر انجام دهید. معمولا مربیان یوگا تمرینات اصلاح شده برای مبتدیان را سر کلاس‌های یوگا یادآوری می کنند. یکی از جذاب‌ترین درس‌هایی که می‌توانید از یوگا بگیرید این است که به بدن خود گوش دهید.

 

۸. یوگا در دوره‌ی بارداری هم قابل انجام است

ورزش کردن برای داشتن یک بارداری راحت و سالم، لازم است. البته گاهی اوقات ممکن است ورزش در بارداری چالش‌برانگیز باشد و حتما باید زیر نظر متخصص انجام شود. اما در مجموع، یوگا یکی از انواع ورزش‌هایی است که برای زنان باردار کاملا ایمن است و اگر حرکات را به‌درستی انجام دهید و حرکات مناسبی انتخاب کنید، حتی می‌تواند زنان را برای زایمان آماده کند.

در دوران بارداری و به میزان کمتری در دوران قاعدگی، بدن هورمون رلاکسین تولید می‌کند. عملکرد این هورمون در بدن این است که با ایجاد آرامش یا انعطاف‌پذیری بیشتر ماهیچه‌ها، بافت‌های همبند و مفاصل، بدن را برای زایمان آینده آماده می‌کند. در حالی که این اتفاق باعث افزایش دامنه‌ی حرکتی می‌شود و زنان در طول تمرین یوگا ممکن است برای انجام تمرینات زیاده‌روی کنند و دچار آسیب‌دیدگی شوند. به همین دلیل باید همیشه زیر نظر متخصص ورزش کنید.

حتی اگر در یوگا حرفه‌ای هستید در زمان بارداری در انجام تمرینات زیاده‌روی نکنید و سعی کنید بیشتر از روزهای پیش از بارداری، ورزش نکنید.

 

۹. یوگا ابزار و وسایل خاصی نیاز ندارد

این روزها وسایل، لباس‌ها و ابزارهای مختلفی برای انجام تمرینات یوگا تولید شده و تبلیغ می‌شود. می‌توانید میلیون‌ها تومان خرج این وسایل کنید اما خرید هیچ‌کدام از آن‌ها ضرورتی ندارد. یوگا به هیچ وسیله‌ای نیاز ندارد و برای انجام تمرینات، لازم نیست لباس خاصی بپوشید.

هر لباسی که دوست دارید بپوشید. این لباس می‌تواند شلوار راحتی داخل خانه باشد. هر جایی که راحت بودید را برای تمرین انتخاب کنید. بسیاری از باشگاه‌های یوگا، زیراندازهای مخصوص یوگا دارند که آن را کرایه می‌دهند. می‌توانید این زیراندازها را کرایه کنید یا کم‌کم برای خرید یک مت یوگا پس‌انداز کنید.

 

۱۰. در یوگا نگران محیط اطراف نباشید

بسیاری از کسانی که کلاس یوگا می‌روند از انجام دادن حرکات در مقابل دیگران خجالت می‌کشند. بیشتر آن‌ها می‌گویند دوست ندارند موقع انجام تمرین‌ها کسی آن‌ها را تماشا کند. در یوگا لازم نیست نگران این مسائل باشید. معمولا تمام افراد در باشگاه یوگا سرگرم انجام تمرینات خودشان هستند و تمرکزی که برای این کار می‌گذارند باعث می‌شود که متوجه دیگران نباشند. آن‌ها به‌ندرت دقت می‌کنند یا متوجه حرکات دیگران می‌شوند.

اگر تمرینات را به درستی انجام دهید و روی تنفس صحیح تمرکز کنید، خودتان هم متوجه دیگران نمی‌شوید.

 

۱۱. یوگا مخصوص زنان نیست

یوگا طرفداران بیشتری در بین زنان دارد اما این حقیقت به این معنا نیست که مردان نمی‌توانند یوگا کار کنند یا باشگاه و کلاس مناسب برای آن‌ها وجود ندارد. در واقع یوگا توسط مردان آغاز شده است. مردان هم به‌اندازه‌ی زنان می‌توانند از فواید یوگا بهره‌مند شوند. این روزها روز‌به‌روز تعداد مردانی که به سمت یوگا گرایش پیدا می‌کنند، بیشتر می‌شود. حتی بسیاری از افراد مشهور نیز یوگا کار می‌کنند و تجربه‌های خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارند.

 

۱۲. یوگا به راحتی در برنامه ی روزانه‌ی شما جای می‌گیرد

برای اینکه از فواید یوگا بهره‌مند شوید، مجبور نیستید حتما ساعات مشخصی را به آن اختصاص دهید. هر زمان و هر چقدر که وقت داشتید به انجام تمرینات یوگا اختصاص دهید. کلاس‌های معمولی یوگا معمولا ۴۵ دقیقه، ۶۰ دقیقه و ۹۰ دقیقه هستند. اما این نکته بدان معنا نیست که شما حتما باید یک ساعت کامل برای تمرین‌های خود وقت بگذارید.

در اینترنت می‌توانید تمرین‌های کوتاه ۵ دقیقه‌ای، ۱۰ دقیقه‌ای و ۱۵ دقیقه‌ای هم پیدا کنید. این تمرینات کوتاه برای روزهای پرمشغله بسیار مفید است. حتی در ساعات استراحت در محل کار هم می‌توانید این تمرینات کوتاه را انجام دهید تا سرحال شوید. البته همیشه بهانه برای ورزش نکردن وجود دارد.  اگر ساعت‌ها وقت دارید که در شبکه‌های اجتماعی دور بزنید، حتما می‌توانید در طول روز ۱۵ دقیقه برای یوگا وقت پیدا کنید.

 

جمع‌بندی

یوگا یکی از انواع تمرینات ورزشی است که طرفداران زیادی دارد. شاید در نگاه اول متفاوت از سایر ورزش‌ها باشد یا احساس کنید برای قشر خاص یا جنسیت خاصی است. اما این طور نیست و بسیاری از باورهایی که در مورد یوگا داریم غلط است. با یوگا می‌توانید ذهن  آرام‌تر و جسم سالم‌تری داشته باشید. همین‌ امروز شروع کنید و از فواید آن برای بهبود زندگی خود بهره ببرید.

 

منبع: دیجی‌کالا مگ

آیا این مطلب برایتان مفید بود؟

دیدگاه‌ها

دیدگاه شما

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

داغ ترین‌ها

تازه‌ترین‌ها

مشکل روانی دارم و خودم را به پلیس ایران تحویل می دم!

مشکل روانی دارم و خودم را به پلیس ایران تحویل می دم!

امیر تتلو ممنوع‌الورود شد

امیر تتلو ممنوع‌الورود شد

خالق فیلم «خشم اژدها» درگذشت

خالق فیلم «خشم اژدها» درگذشت

مرموزترین سرقت هوایی تاریخ چگونه رخ داد؟

مرموزترین سرقت هوایی تاریخ چگونه رخ داد؟

سرگذشت پلاسکو را بشنوید

سرگذشت پلاسکو را بشنوید

ازدواج سوم بهاره رهنما با مرد عرب قطعی شد؟

ازدواج سوم بهاره رهنما با مرد عرب قطعی شد؟

ماشین بوگاتی کریستیانو رونالدو در یک تصادف به فنا رفت!

ماشین بوگاتی کریستیانو رونالدو در یک تصادف به فنا رفت!

ببینید: زن و شوهرهای مجری مشهور تلویزیون

ببینید: زن و شوهرهای مجری مشهور تلویزیون

چگونه از رنگ ادرار متوجه بیماری خود می‌شویم؟

چگونه از رنگ ادرار متوجه بیماری خود می‌شویم؟

2 روش آسان برای تهیه کیک تی‌تاپ خانگی

2 روش آسان برای تهیه کیک تی‌تاپ خانگی

بهترین ترفند تازه نگه داشتن کاهو در یخچال

بهترین ترفند تازه نگه داشتن کاهو در یخچال

توقف ساخت دکل مخابراتی به دلیل تخمگذاری شاهین! + فیلم

توقف ساخت دکل مخابراتی به دلیل تخمگذاری شاهین! + فیلم

«‎سلام فرمانده» سرقت هنری از آب درآمد!+فیلم

«‎سلام فرمانده» سرقت هنری از آب درآمد!+فیلم

جاستین بیبر خواننده معروف کانادایی و بیماریِ عجیب‌اش!

جاستین بیبر خواننده معروف کانادایی و بیماریِ عجیب‌اش!

قهوه‌خورها کمتر دچار مرگ زودهنگام ‌می‌شوند

قهوه‌خورها کمتر دچار مرگ زودهنگام ‌می‌شوند

8 بازیگران ایرانی که بدل ترکیه ای دارند! + عکس

8 بازیگران ایرانی که بدل ترکیه ای دارند! + عکس

ورزش کنید، کریپتو و NFT هدیه بگیرید؛ ایده شرکت OliveX برای تشویق کاربران به تحرک

ورزش کنید، کریپتو و NFT هدیه بگیرید؛ ایده شرکت OliveX برای تشویق کاربران به تحرک

گلشیفته فراهانی بین 8 زن ثروتمند ایرانی! + اسامی ناشناخته 7 زن و منبع ثروتشان!

گلشیفته فراهانی بین 8 زن ثروتمند ایرانی! + اسامی ناشناخته 7 زن و منبع ثروتشان!

پردانلودترین اپ‌های ابتدای سال ۲۰۲۲

پردانلودترین اپ‌های ابتدای سال ۲۰۲۲

وقتی تهرانی‌ها از درختان «نان» می‌چیدند!

وقتی تهرانی‌ها از درختان «نان» می‌چیدند!

اگر جزو این افراد هستید هرگز سیب ترش نخورید / خواص سیب زرد یا سیب قرمز و تفاوت‌های آنها

اگر جزو این افراد هستید هرگز سیب ترش نخورید / خواص سیب زرد یا سیب قرمز و تفاوت‌های آنها

با مصرف این روغن سفیدی مو را از بین ببرید

با مصرف این روغن سفیدی مو را از بین ببرید

پسر رونالدو در گذشت +عکس و جزئیات

پسر رونالدو در گذشت +عکس و جزئیات

تیزر هیجان‌انگیز بازسازی کره‌ای سریال Money Heist را تماشا کنید

تیزر هیجان‌انگیز بازسازی کره‌ای سریال Money Heist را تماشا کنید

از بین بردن پشه گلدان با این راهکار ساده

از بین بردن پشه گلدان با این راهکار ساده