janbebe
جاذبه های گردشگری و تاریخی گرجستان

جاذبه های گردشگری و تاریخی گرجستان

اگر قصد مسافرت به خارج از کشور دارید و به دنبال سفری مقرون به صرفه تر هستید ، گرحستان را در لیست انتخاب های خود قرار دهید .

جاذبه های گردشگری و تاریخی گرجستان

فرهنگهای گوناگونی گرجستان را محصور کرده و خصوصیات خوب و ناب آنها را برگزیده است،ترکیه در غرب،روسیه در شمال،آدربایجان در شرق و ارمنستان و ایران در جنوب این کشور واقع است.

زیبایی های گرجستان همراه جاذبه های تاریخی آن

چنانچه هیچگونه تصوری از گرجستان در ذهن ندارید خوب است بدانید که گرجستان ترکیبی از بهترین تجربه های گردشگری و تفریحی را برای شما به ارمغان می آورد در تور گردشگری گرجستان با مردم یکدل و مهربان دهکده های زیبا خوش و بش های شبانه در تفلیس و سواحل طبیعتی زیبا و بکر مواجه میشوید گرجستان دسته ی بزرگی از محصولات تفریحی و گردشگری و جاذبه ها را به شما ارایه میدهد.
گرجستان کشوری زیبا و جذاب در شرق دریای سیاه وا ز لذت بخش ترین و چشم نوازترین مکان های گردشگری به شمار میرود و جاذبه های گردشگری فراوانی دارد.
در افسانه گرجی این چنین ذکر شده است که این کشور بهترین و با ارزش ترین زمین است که هدیه ای ازطرف خداست به مردم آن سرزمین داستان های گرجی بیشتر حول این موضوع وجود دارد که به شرح زیر است:
خداوند وقتی که در حال تقسیم کردن زمین بین ملت های دنیا بود گرجی ها در خوش گذرانی بودند و از کسب زمین بی نصیب ماندن و وقتی به این موضوع پی میبرند که به نزد خدا رفته و از خدا می خواهند که به آن ها زمینی بدهد.
ولی خدا پیشنهاد آن ها را قبول نمی کند پس آنها خداوند را به مهمانی و خوشگذرانی خود دعوت کرده و خداوند قبول می کند وگرجی ها انقد از خداوند پذیرایی کرده و مهمان نوازی میکنند که خداوند به ملت گرجیان قطعه زمینی را که برای خود نگه داشته بود میبخشد.در سرزمین گرجستان به طور کامل صلح و آرامش اصالت و امنیت برقرار است و این ها نیز هدیه های با ارزش از خداوند به مردم دوست داشنی و بخشنده ی آن کشور است.

تاریخ و معماری کشور گرجستان

در پشت مرزهای قفقاز،بالاخص در گرجستان و قبل تر از دوره ی عصر حجر پیشینه و تاریخ انسان های ابتدایی را می توان رصد کرد در دوره ای که به عصر حجر یا پارینه سنگی در سرزمین گرجستان تعلق داشت بشر در طیف وسیعی سکنا گزیده بود ،یکی از مقر های آن دوران که بیش از همه در کانون توجه می بوده در یاشتخوا نزدیک به سوخومی کنونی می باشد.
سرزمین گرجستان قسمتی از منطقه ی قفقاز می باشد از خصوصیات این منطقه تاریخ پر حادثه ی آن میباشد گرجستان در طول تاریخ تحت سیطره ی حکومت های مختلف بوده است،از جمله کشور قسمتی از پادشاهی مادها ساسانیان و هخامنشیان و صفویه به شمار میرود.
پادشاهی های روم و روم شرقی عثمانی و شوروی همچنین در زماهایی بر گرجستان حاکمیت داشتند در زمان قاجار گرجستان قسمتی از سرزمین ایران به حساب می آمد که طبق قرارداد ننگین گلستان به شوری داده شد.
از نظر تاریخ محلی گرجستان سرزمین پادشاهی های قدیمی کلخیس و نیز کارتلی -ایربیا بشمار می رود.زمان به پدید امدن دولت گرجستان به صورت سنتی اواخر قرن چهار قبل میلاد و به پارناوارشاه نسبت داده شده است.
خصوصیات ذکر شده سبب گردیده که گرجستان آثار تاریخی مختلفی برخوردار باشد به گونه ای که دیدار از این کشور و آثار تاریخی آن به درجه ی بازدید از موزه ای قدیمی از فرهنگ باستانی غرب و شرق می باشد.

اوضاع اقلیمی گرجستان

وجود چندین آب و هوا در این کشور واقعا شگفت انگیز است رشته کوهای میان مرز روسیه و گرجستان مانند سپری در مقابل سوز و سرمای شدید روسیه است. شما میتوانید وسایل اسکی خود را برداشته و ساعت ها اسکی کنید و اگر از اسکی خسته و دل زده شدید در آب های نیلگون به شنا بپردازید دو سوم گرجستان را کوه فرا گرفته است.
باید بدانید دل نوازترین و زیباترین ساحل های دریای سیاه نیز در گرجستان واقع شده است باغی معروف در ناحیه ی اجارا قرار دارد که گیاهان گوناگون از نقاط مختلف دنیا گرداوری شده و در آنجا رشد و نمو می کنند.
گیاهان افریقایی و امریکایی و استرالیایی در این باغ چنان در کنار هم در حال رشد هستند که این ادعا به خوبی بیان کننده ی شرایط اقلیمی مناسب و خاص این منطقه میباشد.

جشن های کشور گرجستان

به علت های متفاوت چه ملی و چه مذهبی مردم پر شورو نشاط گرجستان جشن های زیبایی بر گزار میکنند که از مهم ترین آنها می توان به جشن سال نو میلادی از 5 دسامبر تا ١5 ژانویه و جشن علیلو ١5 روز بعد از سال نو که ریشه ملی و مردمی دارد اشاره کرد.
جشنواره ی سنتی پایکووبی با لباس های محلی به صورت دسته جمعی تصاویر زیبایی خلق میکنند جشن پاک که قبل از سال نو جشن برکت خواهی و سبزه سبز کنی و جشن تخم مرغ رنگ کنی که مصادف با عید نوروز ما است و در فصل بهار جشن بزرگ گل که با عظمت ترین و پر شکوه ترین جشن مردمی و ملی می باشد که مصادف با جشن گل رز و انقلاب مخملی آن ها می باشد.
 

شهر تفلیس از جاذبه های گرجستان

شهر تفلیس از قدیم به عنوان عروس شهرهای قفقاز و آسیای میانه زبان زد بود.بوستان ها و تفرجگاه های بی مانندش و رود خانه متکواری که از مرکز شهر تفلیس می گذرد نماها و چشم اندازهای خارق العاده ای را پدید آورده است.
حدودا پنج دریاچه ی قابل قایق سواری و شنا در تفلیس وجود دارد که یکی از آن ها به حدی وسیع است که تفلیسی ها لقب دریا به آن داده اند وجود پارک آبی و مهم تر از همه مجسمه ها که جلوه ای خاص و هنری به سیمای شهر بخشیده اند.
تیفلیس یا تهبیلیسی مشتق از لغت تپهیلی است که در زبان عربی تفلیس نامگذاری شده است.آب و هوای تفلیس به علت نسیم خنکی که از کوهستان های در دره های حوالی وزیده می شود پاکیزه و لطیف است متوسط درجه حرارت آن 2ر13 است در تابستانها درجه حرارت به 2ر25 و در زمستان ها به 9ر0 میرسد.
از ماه اذر الی اسفند (مابین 30 الی 35 روز) به زیر صفر میرسد متوسط سالانه ی بارندگی 5٠5 میلی متر است که ٣4ان درماهای گرم سال میبارد تقریبا ٢5روز از فصل تابستان تفلیس شاهد روزهای گرم و افتابی است و دمای هوا ٣٠ درجه بالا میرود.

 

جاذبه های گردشگری و زیبای گرجستان

سواحل زیبای گرجستان
سواحل زیبای گرجستان از قدیم الایام هزاران توریست را در هرفصلی به خود جذب میکند.در زمان شوروی سابق این منطقه از جذاب ترین مناطق گردشگری به شمار میرفت و اکنون نیز نشانه هایی از آثار مربوط به تفرجگاه های بزرگان کشور شوری سابق دراین مناطق وجود دارد در نزدیکی بندر باتومی منطقه ای به اسم اورکی واقع است که از آن ساحل سحرآمیز یا مغناطیسی نیز یاد می شود.
شنا کردن در این دریایی سحرآمیز و حمام آفتاب برروی شن های ساحلی بنابر باور عمومی موجب درمان بیماری های زیادی می باشد،تحقیقاتی که دانشگاه اورکی انجام داده بیانگر این موضوع میباشد که ماسه های ساحلی این منطقه مواد معدنی ویژه ای دارا می باشد که تاثیرات درمانی راجع به بیماری های قلبی ،عصبی و عروقی دارد برمبنای این مطالعات فقط دو مکان در دنیا موجود است که چنین خواصی دارند.
با سپری کردن چند روز و گشت و گذار دراین منطقه می توانید درمانگر یا پیشگیر بیماری های زیادی باشید رودهای متعددی در کوهستان های گرجستان جاری است و این کوهستان ها سرچشمه این رودها می باشد،گذر رود خانه ها از روستا ها و شهرهای این کشور چهر ه ی زیبایی به شهر بخشیده است.

شهر سنگی اوپلیستیخه
بزرگترین شهر سنگی جهان شهر سنگی اوپلیسیتیخه نام دارد که در گویش عامیانه به معنی معبد خدایان است.آثار بجا مانده مهم از مذهب پیکانیزم دراین مکان قدیمی به چشم میخورد که قدیمترین سد،داروخانه،بازار و امفی تئاتر و صدها اثر قدیمی دیدنی و زیبا در دل طبیعت بی مانند از جمله نقاط دیدنی بین دو شهر تفلیس و باتومی در چند متری تفلیس قرار دارد.

 

 


باتومی
یکی از زیباترین شهرهای گرجستان و بهترین تفریحگاه ساحلی گرجستان باتومی است که در تابستان آب و هوایی دلپذیر دارد. در این شهر زیبا می توانید از پارک دولفین های باتومی، بلوار قدیمی و زیبای باتومی، باغ ملی گیاه شناسی باتومی، تله کابین باتومی، میدان زیبای Piazza، برج Alphabet Tower، بنای عشق Ali and Nino، پارک 6 May و آکواریوم باتومی دیدن کنید.


 

بناهای دیدنی در گرجستان 

واردزیا
یکی از شهرهای سنگی در گرجستان واردزیا است که در جنوب این شهر قرار گرفته است و از تعداد زیادی خانه های غار مانند و یک صومعه در دامنه های کوه اروشتی و در ساحل رودخانه متکواری تشکیل شده است. این شهر از شهرهای قدیمی کشور گرجستان است و به قرن دوازدهم بازمی گردد.

میدان آزادی و خیابان روستاولی تفلیس
خیابان روستاولی با نام قبلی گلوینی یکی از اصلی ترین و مرکزی ترین خیابانهای شهر تفلیس است. این خیابان حدود 1.5 کیلومتری طول دارد و از میدان تاویسوپلبا یا همان آزادی شروع و به مترو روستاولی و خیابان کوستاوا می رسد. در این خیابان بسیاری از مراکز مهم دولتی و غیر دولتی از جمله پارلمان گرجستان، اپرا و باله شهر تفلیس، دادگاه عالی، کلیسای کاشوتی، موزه مردمی گرجستان، آکادمی تئاتر روستاولی و آکادمی علوم گرجستان وجود دارد.

قلعه ناریکالا تفلیس | Narikala Castle
یکی از مکان های دیدنی و تاریخی در تفلیس قلعه نارین یا ناریکالا تفلیس است که قدمت آن به قرن چهارم میلادی و همزمان با تاسیس تفلیس بر می گردد. این قلعه زمانی متعلق به ایران و یک قلعه نظامی ایرانی بود. این دژ در یک تپه شیب دار بین حمام های گوگرد و باغ گیاه شناسی و در کنار پارک ریکه (Rike park) بنا شده است .کلیسایی به اسم سنت نیکلاس در داخل حیاط این قلعه، وجود دارد .

دریاچه لیسی تفلیس(Lisi Lake)
در شمال غربی شهر تفلیس دریاچه لیسی که مساحت حدود 16 کیلومتر مربع و عمق 4 متر دارد ، قرار گرفته است. آب دریاچه تا حدودی شور می باشد و از باران، برف و آب های زیر زمینی تامین می شود و در بهار حداکثر مقدار و پاییز حداقل مقدار آب را دارا است.

محله حمامهای قدیمی تفلیس
محله حمام های قدیمی از تاریخی ترین مناطق و جاهای دیدنی تفلیس هستند که در کرانه راست رودخانه کورا واقع شده است. علت ساخت این حمام ها وجود چشمه های آب گرم طبیعی این منطقه می باشد که برای درمان بیماری استفاده می شود. پادشاه کارتل در قرن 5 میلادی و بواسطه کشف این چشمه های معدنی در زمان شکار علاقمند این مکان شد و گویی شهر تفلیس از آن زمان شکل گرفته شده است.


حمام های قدیمی در تفلیس گرجستان 
 

پارک آبی تفلیس گرجستان (آکوا پارک)
یکی از جاذبه های دیگر گرجستان پارک آبی تفلیس گرجستان است که در آن انواع سرسره های آبی، استخرهای شنا و... وجود دارد. نیمه خرداد تا نیمه مهر ماه بهترین زمان برای رفتن به این منطقه و استفاده کردن از پارک آبی است.

کلیسای صخره ای گرجستان
کلیسای صخره ای که به ستون کاتسخی شناخته می شود بر فراز یک صخره به ارتفاع 40 متری و در غرب گرجستان و در نزدیکی شهر چیاتورا قرار گرفته است.این کلیسا را پلکان بهشت نیز نامیده اندکه بنای آن بین قرن ششم و هشتم میلادی ساخته شده و یک راهب گرجی در آن زندگی می کرده است.

پارک ریکه تفلیس گرجستان (Rike park )
یکی از جاذبه های گردشگری گرجستان و مکانهای تفریحی در تفلیس پارک ریکه می باشد. در نزدیکی این پارک پل صلح و قلعه نارلیکا نیز وجود دارد که می توانید از آن ها دیدن فرمایید.

پل صلح
شورای شهر تفلیس برای متصل ساختن بخش های قدیمی و جدید تفلیس در سال 2010 دستور ساخت یک پل را به طراح برجسته ایتالیایی دادند. این پل بر روی رودخانه کورا قرار گرفته که بر روی سقف پل 150 متری، 1208 بسته نورانی با طرح های مختلف از 6040 لامپ LED نصب گردیده که در شب منظره زیبایی دارد.


پل صلح از جاذبه های گرجستان 
 

کلیسای جامع تثلیث
یکی از کلیساهای اصلی ارتدکس گرجی کلیسای جامع تثلیث معروف به سامبا می باشد که 97 متر ارتفاع دارد و بنای آن در سال های 1995 تا 2004 میلادی تکمیل شده است و ظرفیتی 15 هزار نفری را دارا است. معماری این کلیسا از سبک های سنتی معماری مذهبی گرجی در مراحل مختلفی از تاریخ است.
عناصری از معماری بیزانس را نیز در خود جای داده است و به عنوان بزرگترین کلیسای ارتدکس در جهان و سومین کلیسای ارتدکس مرتفع در جهان شناخته می شود. کلیسای جامع تثلیث یک گنبد مخروطی شکل با 8 ستون از جنس طلا دارد که از پایین گنبد تا نوک صلیبی که بر روی آن قرار دارد 7.5 متر ارتفاع دارد.

شهر سیقناقی
در 120 کیلومتری جنوب شهر تفلیس در منطقه کاختی شهر قدیمی و توریستی سیقناقی قرار دارد که قدمت آتن به عصر حجر بر میگردد . اسم این شهر هرتی بوده است و از قرن 15 به بعد کیزیکی نامیده شده تا اینکه هراکلیوس دوم یا ایراکلی در سال 1762 با ساخت استحکامات دفاعی این شهر را در برابر هجوم داغستانی های مهاجم محافظت نمود.

مجسمه مادر گرجستان | Kartlis Deda
مجسمه مادر یا کارتلیس ددا (Kartlis Deda) جاذبه دیدنی تفلیس و نماد این شهراست که در کنار قلعه ناریکاله قرار دارد. مجسمه مادر گرجستان مجسمه ای آلومینیومی با ارتفاع 20 متر است . کارتلیس ددا مجسمه بزرگی از شمایل زنی معروف به مادر گرجستان است که در یک دست او شمشیر و در دست دیگرش فنجان قرار دارد.شمشیر در دست این مجسمه نماد شمشیر کشیدن به روی دشمنان و فنجان در دست دیگر نماد مهمان نوازی است.

 

 


آیا این مطلب برایتان مفید بود؟

خبرهای مرتبط

دیدگاه‌ها

دیدگاه شما

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

داغ ترین‌ها

تازه‌ترین‌ها

مشکل روانی دارم و خودم را به پلیس ایران تحویل می دم!

مشکل روانی دارم و خودم را به پلیس ایران تحویل می دم!

امیر تتلو ممنوع‌الورود شد

امیر تتلو ممنوع‌الورود شد

خالق فیلم «خشم اژدها» درگذشت

خالق فیلم «خشم اژدها» درگذشت

مرموزترین سرقت هوایی تاریخ چگونه رخ داد؟

مرموزترین سرقت هوایی تاریخ چگونه رخ داد؟

سرگذشت پلاسکو را بشنوید

سرگذشت پلاسکو را بشنوید

ازدواج سوم بهاره رهنما با مرد عرب قطعی شد؟

ازدواج سوم بهاره رهنما با مرد عرب قطعی شد؟

ماشین بوگاتی کریستیانو رونالدو در یک تصادف به فنا رفت!

ماشین بوگاتی کریستیانو رونالدو در یک تصادف به فنا رفت!

ببینید: زن و شوهرهای مجری مشهور تلویزیون

ببینید: زن و شوهرهای مجری مشهور تلویزیون

چگونه از رنگ ادرار متوجه بیماری خود می‌شویم؟

چگونه از رنگ ادرار متوجه بیماری خود می‌شویم؟

2 روش آسان برای تهیه کیک تی‌تاپ خانگی

2 روش آسان برای تهیه کیک تی‌تاپ خانگی

بهترین ترفند تازه نگه داشتن کاهو در یخچال

بهترین ترفند تازه نگه داشتن کاهو در یخچال

توقف ساخت دکل مخابراتی به دلیل تخمگذاری شاهین! + فیلم

توقف ساخت دکل مخابراتی به دلیل تخمگذاری شاهین! + فیلم

«‎سلام فرمانده» سرقت هنری از آب درآمد!+فیلم

«‎سلام فرمانده» سرقت هنری از آب درآمد!+فیلم

جاستین بیبر خواننده معروف کانادایی و بیماریِ عجیب‌اش!

جاستین بیبر خواننده معروف کانادایی و بیماریِ عجیب‌اش!

قهوه‌خورها کمتر دچار مرگ زودهنگام ‌می‌شوند

قهوه‌خورها کمتر دچار مرگ زودهنگام ‌می‌شوند

8 بازیگران ایرانی که بدل ترکیه ای دارند! + عکس

8 بازیگران ایرانی که بدل ترکیه ای دارند! + عکس

ورزش کنید، کریپتو و NFT هدیه بگیرید؛ ایده شرکت OliveX برای تشویق کاربران به تحرک

ورزش کنید، کریپتو و NFT هدیه بگیرید؛ ایده شرکت OliveX برای تشویق کاربران به تحرک

گلشیفته فراهانی بین 8 زن ثروتمند ایرانی! + اسامی ناشناخته 7 زن و منبع ثروتشان!

گلشیفته فراهانی بین 8 زن ثروتمند ایرانی! + اسامی ناشناخته 7 زن و منبع ثروتشان!

پردانلودترین اپ‌های ابتدای سال ۲۰۲۲

پردانلودترین اپ‌های ابتدای سال ۲۰۲۲

وقتی تهرانی‌ها از درختان «نان» می‌چیدند!

وقتی تهرانی‌ها از درختان «نان» می‌چیدند!

اگر جزو این افراد هستید هرگز سیب ترش نخورید / خواص سیب زرد یا سیب قرمز و تفاوت‌های آنها

اگر جزو این افراد هستید هرگز سیب ترش نخورید / خواص سیب زرد یا سیب قرمز و تفاوت‌های آنها

با مصرف این روغن سفیدی مو را از بین ببرید

با مصرف این روغن سفیدی مو را از بین ببرید

پسر رونالدو در گذشت +عکس و جزئیات

پسر رونالدو در گذشت +عکس و جزئیات

تیزر هیجان‌انگیز بازسازی کره‌ای سریال Money Heist را تماشا کنید

تیزر هیجان‌انگیز بازسازی کره‌ای سریال Money Heist را تماشا کنید

از بین بردن پشه گلدان با این راهکار ساده

از بین بردن پشه گلدان با این راهکار ساده