دکوراسیون خانه منحصربفرد نرگس در شهرک نفت تهران

دکوراسیون خانه منحصربفرد نرگس در شهرک نفت تهران

در این مطلب نگاهی به منزل خاص و دلنشین نرگس و مرتضی از تهران بیاندازیم.چیدمان این خانه از روی علاقه و دلی بوده و سبک خاصی در نظر گرفته نشده است اما بسیار گرم و جذاب است.

خانه های شیک و زیبا، فضای دلنشین و دلگرم با سلیقه نرگس در تهران!

 انتخاب سبک دکوراسیون خانه همیشه هم از روی اصول و قوانین انجام نمی شود. برخی از افراد ترجیح می دهند وسایل و چیدمانی را انتخاب کنند که از روی دل و با علاقه شخصی به سراغشان رفته اند. درست است که در این شرایط باید هماهنگی و ترکیب وسایل را هم در نظر گرفت، ولی به قول معروف گاهی آنچه از دل برآید، بر دل می نشیند. نرگس محمدیان و مرتضى تائب خانه خود را زیبا و پر انرژى معرفی می کنند که حرف های شنیدنی بسیاری هم برای شما عزیزان دارد.

 

خانه نرگس و مرتضی در یک نگاه

تعداد افراد ساکن: ٤ نفر، والدین و دو فرزند پسر
شغل خانم خانه: طراح و مجسمه ساز/ شغل آقای خانه: آزاد
موقعیت شهر: تهران/ محله: اشرفى اصفهانى، شهرك نفت
متراژ فضا: ١٢٥ متر مربع
سال ساخت: ١٣٨٠
طبقه دوم
ملک اجاره ای
تعداد اتاق خواب: سه خوابه
تعداد سرویس بهداشتی: دو عدد
سبک دکوراسیون: تلفیقى
رنگ های غالب: سبز، سبز آبى و قرمز
طراح: نرگس محمدیان
مدت زمان طراحی داخلی: به مرور زمان و طی چند سال

دکوراسیون خانه خود را در 5 کلمه توصیف کنید.

خانه زیبا، گرم، صمیمى و خوش انرژى
به قول بعضى از دوستان منزل ما مثل خانه مادرها است كه همیشه در آن بوى غذاهاى خوشمزه استشمام می شود.

 

دلیل انتخاب این خانه برای شما چیست؟ اطلاعاتی در رابطه با گذشته خانه خود دارید؟

ما این واحد را فقط به دلیل آنکه با مقدار بودجه مان هماهنگ بود، انتخاب کردیم و اطلاعاتی در رابطه با گذشته خانه نداریم. خانه ما در حد نصب كاغذ دیواری، رنگ و نصب كمد دیوارى بازسازی شده است.

 

داستان دکوراسیون خانه خود را تعریف کنید.

داستان دکوراسیون خانه، داستان دل و دوست داشتن ماست. خانه ما هم مثل خودمان به مرور زمان رشد كرده، بزرگ شده و تغییر كرده است. یک روزهایی شاد شده و یه روزهای هم غمگین بوده است. این خانه به مرور زمان کامل شد.

چرا این رنگ و سبک را برای چیدمان انتخاب کرده اید؟

با اینكه من طراح هستم، لزومى نمی بینم از سبك و روش خاصى براى طراحى استفاده كنم، البته که بعضى اصول همیشه ثابت هستند ولى در كل من سبک دکوراسیون تلفیقى و تركیبى از همه سبك ها، رنگ ها و سن ها را براى دكوراسیون استفاده می كنم. تمام رنگ ها بدون ترس در دکوراسیون خانه استفاده شده است.

آیا برای دکوراسیون خانه روند خاصی را پیش گرفته اید؟

اگر خودم مستأجر نبودم، طبیعی است كه دستم برای دکوراسیون و طراحی منزل بازتر بود، ولى به طور کلی من دلى و با علاقه هایم خانه را چیدمان كردم. از هر چیزى كه خوشم بیاید و دوست داشته باشم، به راحتى و بدون ترس و شك آنها را كنار هم استفاده می کنم. جالب است بدانید كه این روش برای من جواب داده و فكر می كنم همین موضوع باعث شده هر كسى وارد منزل ما می شود، مدام می گوید: "خونه تون چه قشنگه، چه خاصه و چه گرم و خوش انرژى هست"

در كل دكوراسیون منزل من تركیبى از یک خانه روستایى مادر بزرگى و یک خانه كلاسیك شهرى است.

به نظر خودتان کدام ویژگی منزل شما حس خانه بودن به شما می دهد؟

من فضاى سرد، بسیار خلوت و مدرن را اصلا براى خانه نمی پسندم و اغلب این گونه فضاها را براى دفتر كار طراحى می كنم. از نظر من چیزى كه خانه را یک خانه می كند، حس گرما می بخشد و دلت می تپد تا به خانه برسی، رنگ، گل و گیاه، غذاى گرم، نور، وسایل با اصالت (قدیمى) خصوصا فرش است كه واقعا مشخص می شود این فضا یک خانه ایرانی است.

داشتن چه فضا یا وسیله ای در خانه تان اهمیت زیادی داشت؟

از نظر من همه فضاها به یك اندازه مهم هستند و در خانه نقش خود را ایفا می کنند. نمی توانم بگویم كدام بخش مهمتر است ولى من دیوار زیاد، بزرگ و ساده را دوست دارم كه البته در این خانه چندان هم دیوار نداریم.

 

بزرگترین چالش یا دردسر در زمان طراحی داخلی منزل شما چه بوده است؟

 

بزرگترین چالش خانه كم بودن عمق كمدها و نداشتن دیوار كافى بود. مشكل نداشتن دیوار كافى فقط از نظر من وجود داشت، چون من علاقه خاصى به آرت وُرك (آثار هنرى) دارم و طبیعی است كه دوست دارم همه این آثار هنری را روى دیوار نصب کنم.

برای آنکه با مشکل کمبود فضا کنار بیایید، از چه روشی استفاده کرده اید؟

همانطور که گفتم کمبود عمق کمد به عنوان کمبود فضا برای خانه چالش برانگیز بود. برای حل این مشکل هر مکان و نقطه ای که امکانش بود، طبقه و قفسه نصب شد و از فضا به صورت كاربردى استفاده كردم.

 


 

معمولا برای خرید وسایل چه فروشگاه، بازار یا محلی را انتخاب می کنید؟

براى خرید وسایل فروشگاه خاصى را در نظر نداریم، ولى بیشتر وسایلى كه اصالت و قدمت داشته باشند را در همه فروشگاه ها و بازارها جستجو می كنیم.

 

وسیله یا فضای مورد علاقه تان در خانه چیست؟

 

من به آثار هنرى توسط آرتیست هاى خود آموخته و به اصلاح غیر آكادمیك علاقه مندم و به نظرم خالق این آثار افراد ساده و بدون هیچ ادعا در زمینه هنرى هستند. برای مثال مجسمه هاى علیخان عبدالهى كه یك نگهبان افغانى تبار است، در این دسته قرار دارد که هنرش این روزها بسیار بسیار مطرح و تحسین شده است.

 

نقاشی های یک مكانیك بازنشسته به نام داوود كوچكى، نقاشى هاى ننه حسن، نقاشی هاى محمودخان كه كارمند بازنشسته است و دوخت هاى تاج سر جعفرى از دیگر نمونه های معرفی شده هستند. این هنر را outsider art می گویند، یعنى هنرى كه در حاشیه و خارج از گود باشد. البته من به گل و گیاه هم علاقمندم.

 

کدام فضا یا وسیله را کمتر از باقی قسمت ها دوست دارید؟

 

وسیله اى كه چندان به آن علاقه ندارم، تلویزیون است. به طور کلی با تلویزیون روشن مشكل دارم و ترجیح می دهم در فضاى گرم خانوادگى گپ و گفت وجود داشته باشد و نهایتا موزیك صوتى و نه تصویرى پخش شود.

 

آخرین وسیله ای که برای خانه خریده اید، چیست و آن را از کجا تهیه کردید؟

دو عدد آرت وُرك از محمودخان هنرمند outsider art آخرین وسیله ای است که تهیه کرده ام. راجع به هنر outsider art باید بگویم هنر خارج از اسلوب است و به هنر در حاشیه می گویند.

آیا وسیله ای در خانه وجود دارد که خودتان آن را ساخته باشید؟ از چه متریالی برای ساختش استفاده کرده اید؟

بله، به طور کلی من ابتدا برای داشتن یک وسیله خودم به فكر ساختش می افتم و اگر نتوانم آن را بسازم و ابزار كافى را نداشته باشم یا در تخصصم نباشد، آن را از بیرون تهیه می كنم. برخی از وسایلی که خودم ساخته ام، عبارتند از:

مجسمه چوبى متریال تنه درخت
مجسمه برنزى
پتینه بوفه و صندلى
دوخت هایى كه از صورت خودم و مربوط به پروژه من و آینه است.

 

کدام تغییر دکوراسیون منزل خود را بیشتر دوست دارید؟

تغییر و چیدمان مبلمان و تعویض پارچه مبلمان را دوست دارم چون به گرما و انرژى فضا كمك زیادی می کند.
دکوراسیون پذیرایی توسط مبلمان کلاسیک طراحی شده و پارچه رومبلی آن از جنس مخمل و به رنگ اکر انتخاب شده است. ولی در قسمت نشیمن برای تماشای تلویزیون مبل راحتی طوسی رنگ با کوسن های رنگی را مشاهده می کنید.

 

وسایل و لوازم در اتاق نشیمن و پذیرایی خانه ایرانی

 

فرش: از گالری آرش حیدریان، پیج اینستاگرام heidariancarpet، دو سال پیش حدود 50 میلیون تومان
ظروف سفالى: پیج اینستاگرام kianisoraya، banafsheh_mohammadian، lalehsorayaceramic
گیاهان: خرید از بازارگل و گلخانه بیلوبا با پیج اینستاگرام biloba

 

دکوراسیون اتاق نوجوان پسرانه

 

اتاق پسر بزرگم رسا كاملا به سلیقه خودش و با علایق خودش چیدمان شده است. رسا همیشه دوست دارد یک شغل و حرفه داشته باشد، در اتاقش یک سوپر ماركت به راه انداخته است و هر ماده خوراکی و ضروزی که در خانه تمام می شود، به سراغ سوپر ماركت رسا می رویم.

دکوراسیون اتاق کودک

اتاق والا پسر كوچكم را من و رسا نقاشى كردیم، حتى قاب پنجره ها را رنگ زدیم، پرده ها را دوختیم و از همه وسایل قبلی كه مربوط به رسا بود، استفاده كردیم.

وسایل اتاق کودک به رنگ سفید انتخاب شده و در پس زمینه آبی رنگ، ترکیب رنگی مناسبی برای فرزند پسر مهیا می کند.

 

با تجربه هایی که به دست آورده اید، توصیه شما به مخاطبان چیست؟

 

بسیاری از افرادی که به منزل ما تشریف می آورند، به سبك، چیدمان، وسایل و كلا نوع دیزاین خانه ابراز علاقه زیادی می کنند و حتى می گویند چقدر همه چیز را ساده كنار هم گذاشته اید و یا چه جالب است كه از آثار هنرمندان اوت سایدر استفاده كرده و آنها را روی دیوار پذیرایى نصب کرده اید.

ولى جالب است اغلب آنها بیان می کنند که البته این دکوراسیون براى شما خوب و زیباست و اگر مثلا من این سبک و مدل چیدمان را برای خانه انتخاب کنم، فامیل چه می گویند؟!

با مطرح کردن این جمله ها می خواهم بگویم خانه های خود را برای خودتان چیدمان كنید، براى دل خود، براى راحتى و آسایش و آرامش خودتان و نه براى حرف و دل فامیل و خانواده همسر و همسایه. لذت زندگى را به سادگى تجربه کنید.

منبع: سایت چیدانه

عکاس:امیر صادقی

 


دیدگاه‌ها

دیدگاه شما

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

تازه‌ترین‌ها