مراسم بفتا چیست؟

مراسم بفتا چیست؟

مراسم بفتا برای حمایت از بازیگران و کارگردان های بریتانیایی و حمایت از سینمای بریتانیا است البته امروزه این مراسم برای اهدای جوایز به هر فیلمی است که در بریتانیا پخش شده است

بفتا مخفف کلمه‌ی انگلیسی آکادمی هنرهای فیلم و تلویزیونی بریتانیایی است. این جایزه برای حمایت از تولیدات فیلم‌‌ها و سریال‌های تلویزیونی بریتانیایی به راه افتاد و امروزه تبدیل به جایزه‌ ی بسیار مهمی در صنعت سینما و هالیوود شده است. جایزه بفتا به قدری اهمیت پیدا کرده است که آن را با جایزه اسکار مقایسه می‌کنند. مراسم بفتا 2020 که نامزدهایش 7 ژانویه و پس از مراسم گلدن گلوب 2020 معرفی شدند،  در روز 2 فوریه 2020  (۱۳ بهمن ) در رویال آلبرت هال لندن برگزار خواهد شد. مجری مراسم بفتا 2020 گراهام نورتون است , که با برنامه‌ی معروفش "گراهام نورتون شو" او را می‌شناسیم. جالب این است که هیچ بازیگر رنگین‌پوستی در این بخش‌ها نامزد نشده‌اند.

 

 

نامزد های مراسم امسال چه فیلم هایی هستند ؟

تقریبا نامزدهای بفتا قابل پیش‌بینی بودند چون مراسم گلدن گلوب تقریبا برترین‌های امسال را لو دادند. نامزدهای بفتا 2020 با صدرنشینی جوکر با 11 نامزدی و دنبال آن مرد ایرلندی و روزی روزگازی در هالیوود هر کدام با 10 نامزدی همراه است.شاید بگویید مگر بفتا برای حمایت از تولیدات بریتانیایی نیست؟ باید بگوییم جایزه‌ی بقتا را به برترین فیلم‌ها و سریال‌هایی می‌دهند که در بریتانیا در پرده‌ی سینماها یا تلویزیون پخش شدند و لزوما تولید کاملا انگلیسی هدف نیست.نامزدهای بفتا شامل جوکر، مردایرلندی، 1917، روزی روزگاری در هالیوود و داستان ازدواج می‌شود. بهترین فیلم گلدن گلوب را فیلم سم مندس یعنی 1917 گرفت و باید دید در بفتا هم می‌تواند این موفقیت را تکرار کند یا خیر؟

 

نامزد های فیلم های بریتانیایی امسال کدام فیلم ها هستند ؟

شاید برای بفتا و کسانی که انتخاب می‌کنند این بخش از اهمیت بسیار بالایی برخوردار باشد چون فیلم‌ها بریتانیایی هستند. فیلم 1917 نیز در این بخش نامزد است. این فیلم با فیلم‌های طعمه، برای سما، راکت‌من، دو پاپ و ببخشید که جا ماندی به رقابت خواهد پرداخت.

 

نامزد های نقش اول مرد  و نقش مکمل بفتا چه کسانی هستند ؟

واکین فینیکس نامزد بی چون و چرا این بخش است. او با بازی در فیلم جوکر و نشان دادن توانایی‌هایش برای اسکار هم خط و نشان می‌کشد. در بفتا واکین فینیکس باید با لئوناردو دی‌کاپریو برای روزی روزگاری در هالیوود، آدام درایور برای داستان ازدواج، تارون اگرتون برای راکت‌من و جاناتان پرایس برای دوپاپ رقابت کند. البته با حضور دی‌کاپریو، واکین فینیکس شاید کارش سخت‌تر از گلدن گلوب باشد. اما برویم به سراغ نقش مکمل مرد نامزدهای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد بفتا مانند گلدن گلوب در این بخش نیز، آل‌پاچینو، تام هنکس، برد پیت، آنتونی هاپکینز و جو پشی  هستند برنده گلدن گلوب برد پیت بود ولی شاید در بفتا این بخش برنده‌ی دیگری را به خود ببیند.

 

 

نامزد های نقش اول زن و نقش مکمل بفتا چه کسانی هستند ؟

جسی باکلی برای رُز وحشی، اسکارلت جوهانسن برای داستان ازدواج، سایرس رونان برای زنان کوچک، چارلیز ترون برای بمب‌شل و رنه زلوگر برای فیلم جودی نامزدهای بهترین بازیگر زن را تشکیل می‌دهند. رنه زلوگر که برنده‌ی گلدن گلوب شد شاید بفتا را هم برای خود کند. البته شاید اسکارلت جوهانسن بفتا را بدزدد.

اما در بخش  نقش مکمل زن مارگو روبی برای فیلم‌های روزی روزگاری در هالیوود و بمب‌شل نامزد این بخش است. لارن درن، اسکارلت جوهانسن و فلورنس پو رقبای مارگو هستند.

 

 

منبع : زوم جی

 


دیدگاه‌ها

دیدگاه شما

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

تازه‌ترین‌ها