درود فارسی زبانان بر ساكنان ماورای آسمانها

درود فارسی زبانان بر ساكنان ماورای آسمانها

43 سال پیش، فضاپیمای وویجر1 به فضا پرتاب شد. این فضاپیما که پس از عبور از نزدیکی مشتری و زحل، رهسپار خارج منظومه شمسی شد، حامل لوحی طلایی است که نشانی منظومه شمسی و صداها و تصاویری از زمین در آن حک شده است.

وویجر 1 و 2 نام دو فضاپیما است که در سال 1977 میلادی توسط ناسا برای شناخت بیشتر منظومۀ شمسی به فضا پرتاب شد.

دو فضاپیما مأموریت داشتند با گذر از کنار سیاره‌های مشتری، زحل، اورانوس و نپتون، شناسنامۀ فیزیکی و شیمیایی آنها را تهیه کنند و بفرستند، اما بعد از انجام مأموریت به سوی فضای بیرونی منظومۀ شمسی حرکت کردند. سال ۲۰۱۳ (22 شهریور 1392)  ناسا رسماً خروج وویجر ۱ از منظومۀ شمسی را تأیید کرده و به فضای میان ستاره‌ای راه یافته است.

دانشمندان می‌گویند که انرژی کافی برای کار کردن فضاپیما و همه ابزارهای علمی آن تا سال 2023 وجود دارد. اما پس از آن، وویجر با سرعت فعلی خود تا ابد به حرکت خود ادامه خواهد داد. گرچه با توجه به اینکه دیگر سیگنالی از فضاپیما ارسال نخواهد شد، ما قادر به تشخیص موقعیت آن در فضا نخواهیم بود.

وویجر با سرعت 60 هزار کیلومتر بر ساعت در فضا به مسیر خود ادامه خواهد داد تا شاید پس از همه‌ی خدماتی که به گسترش علم ما نسبت به جهان کرد، آخرین مأموریت خود را هم به اتمام برساند؛ اتفاقی که بیشتر شبیه به رویاست تا یک مأموریت علمی؛ بله! نوبت “صفحه‌ی طلایی وویجر” است.

 

 

صفحه‌ی طلایی وویجر 

صفحه طلایی وویجر (به انگلیسی: voyager golden record)، نسخه‌ای از صفحه فونوگرافی است که در فضاپیماهای وویجر (وویجر ۱ و وویجر ۲) قرار داده شده‌است. این صفحه‌ها شامل مجموعه‌ای از صداها، تصاویر، آواهایی از طبیعت، قطعات موسیقی از فرهنگ‌های مختلف انسانی، سلام به 59 زبان مختلف و پیام‌های گوناگون است؛ تا اگر تمدنی در آن سوی جهان شکل گرفته باشد، بدانند که ما برای یک اجتماع وسیع‌تر مشتاق هستیم.

صفحه از مس طلاکاری شده ساخته شده‌است . پوشش آن از آلومینیوم است که آن را با اورانیوم-۲۳۸ آبکاری الکتریکی کرده‌اند . نیمه عمر اورانیوم-۲۳۸، ۴،۴۶۸ میلیون سال است و بدین ترتیب تمدن‌های هوشمند می‌توانند پس از یافتن این صفحات ، عمر آن ها را محاسبه کنند .

یکی از زبان‌هایی که پیام خوشامدگویی آن در صفحه قرار داده شده‌است زبان فارسی است؛ متن پیام وویجر به زبان فارسی برای جهانیان این گونه است:

«درود بر ساکنین ماورای آسمان‌ها

بنی آدم اعضای یک پیکرند

که در آفرینش ز یک گوهرند

چو عضوی به درد آورد روزگار

دگر عضوها را نماد قرار»

 

ناسا این مجموعه صوت را بر روی وب‌سایت soundcloud بارگزاری کرده تا کاربران بتوانند صداهایی که نمایانگر وجود حیات روی زمین هستند را به همراه چند قطعه موسیقی کلاسیک دانلود کرده و گوش کنند.

به گفته ناسا در حال حاضر مدت زمان ارسال و یا دریافت سیگنال از وویجر 1 حدود 17 ساعت طول می‌کشد. وویجر 1 اکنون در فاصله 20 میلیارد کیلومتری از خورشید شناور است و تا 40،000 سال دیگر به هیچ ستاره‌ای نزدیک نخواهد شد. ارتباط زمین با وویجر1 در سال 2023 خاتمه می‌یابد و تا ابد در فضا سرگردان خواهد بود تا شاید روزی تمدنی فرابشری این یادگار زمینیان را پیدا کنند.

 

 


آیا این مطلب برایتان مفید بود؟

خبرهای مرتبط

دیدگاه‌ها

دیدگاه شما

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

تارنماگستر

تازه‌ترین‌ها